Univerzitná nemocnica Charles-Nicolle v severofrancúzskom Rouene sa minulý týždeň v piatok stala obeťou ransomvérového útoku. Škodlivý softvér infikoval až šesťtisíc počítačov naprieč piatimi budovami, ktoré komplex pokrýva. Útočníci výkupné nepožadovali.

Zdravotnícky personál musel kvôli incidentu čeliť problémom pri počítačovom spracovaní lekárskych predpisov, správ alebo posudkov. Incident sa dotkol aj komunikácie medzi opatrovateľmi a rôznymi nemocničnými službami. Aby sa zabránilo rozšíreniu hrozby, IT oddelenie nemocnice sa rozhodlo vypnúť systémy a fungovať v tzv. núdzovom režime. Ten by mal pretrvať do konca tohto týždňa, kým sa neobnovia všetky systémy do plnej funkčnosti. Vyšetrovanie pacientov by napriek tomu malo prebiehať za takmer normálnych podmienok.

Pri vyšetrovaní prípadu sa doteraz nezistil žiadny únik lekárskych ani osobných údajov. Hovorca nemocnice Rémi Heym pre denník Le Monde ďalej vyvrátil domnienky personálu nemocnice, že útočníci požadovali za odblokovanie každého počítača 1500 eur. Le Monde dodáva, že takto závažné prípady sú vo Francúzsku veľmi ojedinelé. Útoky na nemocnicu v Issoire spred dvoch rokov ani na nemocničné zariadenia skupiny Ramsay-Générale z tohto roku totiž nespôsobili takú škodu a obete sa z útokov rýchlo spamätali.

Zdroj: Cybersec