Nemocnica Alomere Health v minnesotskej Alexandrii od začiatku roka varuje svojich pacientov pred potencionálnym únikom dát, ku ktorému mohlo dôjsť minulý rok. Poškodeným ponúka odškodné vo forme rôznych služieb.

Podľa zistení prenikla neznáma osoba začiatkom novembra do dvoch e-mailových účtov zamestnancov nemocnice. Správy a prílohy z účtov obsahovali mená pacientov, ich adresy, dátumy narodenia, čísla lekárskych záznamov a informácie o zdravotnom poistení, diagnóze či liečbe. V niektorých prípadoch bolo zahrnuté aj číslo sociálneho zabezpečenia a vodičského preukazu pacienta. Hoci nemocnica odhalila incidenty a zabezpečila účty relatívne rýchlo, vyšetrovanie dodnes nepotvrdilo či došlo k úniku dát. Pacientom preto rozoslala e-maily, v ktorých ich vyzýva na kontrolu správ, ktoré obdržali v posledných mesiacoch od zdravotnej poisťovne či poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Tým pacientom, ktorým mohli na internet uniknúť čísla sociálneho zabezpečenia a vodičského preukazu ponúka bezplatné monitorovanie úverových správ a služby na ochranu identity. Spoločnosť Kaspersky Lab vo svojej predpovedi pre rok 2020 varuje, že dopyt po lekárskych záznamoch na darknete bude naďalej rásť. Podľa expertov by si totiž kyberzločinci mohli vďaka informáciám o zdravotnom stave ľudí vyvinúť nové metódy podvodov, ktorými by ľahšie oklamali pacientov či ich príbuzných. Cena za lekárske záznamy bola pritom už v minulom roku v niektorých prípadoch väčšia, než za informácie z kreditných kariet.

Zdroj: Cybersec