Nemecký regulačný orgán nariadil Facebooku, aby prestal zhromažďovať údaje nemeckých používateľov aplikácie WhatsApp.

Správy o kontroverzných zmenách politiky WhatsApp týkajúcich sa zhromažďovania údajov, na ktorých sa podieľa Facebook, vyvolávajú rozruch od chvíle, odkedy sa WhatsApp pokúsil dať používateľom ultimátum týkajúce sa zhromažďovania údajov. Podľa posledných správ bude WhatsApp pomaly viac a viac obmedzovať funkcie aplikácie, až kým používatelia nebudú súhlasiť s novými podmienkami. Ak k súhlasu nedôjde, účet im bude deaktivovaný. podľa najnovších správ Facebook čelí kontrole zo strany nemeckých regulačných orgánov.

V najnovšej správe, ktorú napísal Johannes Caspar, hamburský komisár pre ochranu údajov a slobodu informácií v Nemecku, uvádza problémy zistené v aktualizovaných zásadách ochrany osobných údajov. Caspar tvrdí, že problémy nie sú v súlade s právnymi predpismi GDPR (EÚ), ktoré boli stanovené pre všetky spoločnosti, ktoré majú a zbierajú údaje o zákazníkoch, používateľoch alebo zamestnancoch. Caspar vydal trojmesačný núdzový zákaz, ktorý zakazuje Facebooku pokračovať v zhromažďovaní údajov a požiadal skupinu regulačných orgánov EÚ, aby sledovala kroky Nemecka v celej Európskej únii.

Facebook pre loomberg popiera tvrdenia Caspara a tvrdí, že nezastaví zavádzanie novej politiky (zbierania údajov). Reakciu nemeckých regulačných orgánov tiež označuje za „založenú na zásadnom nepochopení“ toho, čo má aktualizácia v úmysle. Pripomeňme, že už od prvotného ohlásenia zberu údajov v aplikácii WhatsApp sa prudko zvýšil dopyt po iných aplikáciách (Telegram aj Signal odvtedy zaznamenali masívny rast nových používateľov). Facebook bol za svoje zmeny politiky ostro kritizovaný.

Zdroj