Apple plánuje zaktualizovať 13″ MacBook Pro, ktorý príde možno už túto jar.

Gigant upgraduje svoje MacBooky Pro pravidelne, aj keď v poslednej dobe si dáva načas. Posledné high-end 16″ MacBooky Pro s procesorom Intel boli vydané v roku 2019 a na ich aktualizáciu s čipmi Apple Silicon sme si museli počkať takmer dva roky. Podľa niektorých správ sa zas môžeme dočítať, že firma si u svojich Silicon Macov zvolila 18-mesačný cyklus, čo však rozhodne nie je potvrdená správa, nakoľko nemáme žiadnu históriu aktualizácii Macov s čipmi, ktoré si vyvíja samotná firma, a nie je tak závislá od Intelu. Zároveň však treba dodať, že vzhľadom k tomu, aký výkonnostný a technologický skok priniesli 14″ a 16″ MacBooky Pro a taktiež k súčasnému nedostatku čipov by bolo pomerne logické ak by sme sa druhej generácie high-end laptopov od kalifornskej spoločnosti dočkali až niekedy v roku 2023.

Podľa uniknutých správ však gigant usilovne pracuje na vynovenej verzii 13″ MacBooku Pro, ktorý bol naposledy aktualizovaný v novembri 2020 spolu s MacBookom Air a Macom mini počas uvedenia prvých M1 čipov. Čo prinesie tento nový stroj? Čo rozhodne nečakajte sú veľké zmeny v dizajne. 13″ MacBook Pro si zachová rovnaké šasi. Čo je však otázne, je Touch Bar. Leakeri sa nevedia zhodnúť, či bude zachovaný alebo bude z laptopov vypustený definitívne. Mark Gurman z agentúry Bloomberg však tvrdí, že Apple Touch Bar vypustí. Keďže 13″ MacBook Pro je vstupný stroj do sveta profesionálnych laptopov a má s tým súvisiacu nižšiu cenovku, tento prenosný počítač nebude vybavený mini-LED displejom a ani variabilnou obnovovacou frekvenciou. Čo však môže mnohých potešiť je to, že zrejme nebude prítomný ani výrez, tzv. notch.

Najväčšia zmena bude pod kapotou. Laptop bude obsahovať zaktualizovaný M2 čip. Bude mať rovnako 8 jadier, ako súčasné M1 čipy, avšak budú mierne výkonnejšie a viac efektívne. Zásadnejšia zmena bude v prípade GPU. Súčasné M1 čipy majú 7 alebo 8 jadier GPU v závislosti od konfigurácie stroja, M2 MacBook Pro bude mať 9 alebo 10 jadrovú GPU. M2 čip sa očakáva aj v nadchádzajúcom MacBooku Air. Uniknuté parametre M2 čipu teda naznačujú, že výkonovo rozhodne nebudú stačiť na M1 Pro a M1 Max, ktoré budú nahradené čipmi M2 Pro a M2 Max. Taktiež sa nevie, koľko pamäte RAM bude podporovať M2 čip.

Zdroj