Veľtrh CES 2021 sa tento rok kvôli ťažkej situácii odohráva úplne vo virtuálnom prostredí, svoje mobily ukázali napríklad firmy LG alebo TCL a kórejský Samsung predviedol svoj najnovší mobilný čipset Exynos.

Hoci CES nikdy nebol výstavou zameranou primárne na mobilné telefóny, aj tak si niekoľko spoločností túto príležitosť vybralo na odhalenie svojich noviniek. LG Rollable je skladacím telefónom poňatým trochu inak: Skladacie a ohybné mobilné telefóny síce nie sú príliš rozšírené, ale už sa v mobilnom svete pomaly udomácňujú. LG sa teraz rozhodlo prísť s novinkou – rolovacím telefónom LG Rollable. Firma o mobilnom telefóne okrem krátkeho teaseru neukázala v podstate nič, ale základným konceptom je, že Rollable bude smartfón s variabilnou veľkosťou displeja. V jeden moment môžete mať klasický mobil, ktorý sa dá „rozrolovať“ do veľkosti menšieho tabletu. Spoločnosť mobilný telefón zatiaľ neukázala, pochválila sa len konceptom, takže špecifikácie telefónu sú neznáme. Prísť na trh by však mal už do konca roka 2021 a cenovka bude, podľa leakov, nie príliš lichotivá. Skladacia novinka od LG by záujemcu mohla prísť až na sumu vyše 1800 eur.

Jeden rolovací, druhý rolovací, alebo TCL drží krok: Aby toho nebolo málo, svoj rolovací smartphone predstavila aj spoločnosť TCL. K tejto technológii však pristúpili trochu inak, a to tak, že sa ich smartphone bude rolovať na výšku. 6,7“ AMOLED displej by sa dotykom prsta zväčšil na 7,8“, čím by ponúkol lepší multimediálny pôžitok. Uvidíme, či sa tento koncept oproti LG Rollable ujme lepšie. Na rozdiel od LG, TCL nijako nepriblížilo dátum vydania svojho rolovacieho smartphonu. Riaditeľ firmy potvrdil, že v tomto roku TCL príde s mobilným telefónom s ohybným displejom. Či však pôjde o tento rolovací, alebo o bežný ohybný mobilný telefón, zatiaľ nie je jasné. TCL ďalej predstavuje sériu 20, ktorá sa ukáže aj u nás, hoci nepatrí medzi najznámejšie mobilné značky. Vlani však aj u nás predával svoj rad TCL 10 a ich najnovšia séria ponesie názov TCL 20. Reč je hneď o dvoch smartfónoch, ktoré by sa mali dostať aj k nám a ktorých špecifikácie na konferencii TCL rovno naplno odhalil.

Lacnejší z telefónov, TCL 20 SE, sa bude vďaka cene okolo 150 eur radiť do nižšej triedy. Ponúkne štvornásobný fotoaparát, 5000 mAh batériu s 18W nabíjaním a 6,82“ displej. Druhým modelom je potom TCL 20 5G, ktorý, ako názov napovedá, podporuje siete 5G. Cenovkou okolo 300 EUR bude spadať do strednej kategórie a osadený bude čipsetom Qualcomm Snapdragon 690. Do vienka mu výrobca dal slušnú 6GB RAM a až 256GB úložisko. Nový rad telefónov Motorola sa odhalil ešte pred CES: Vystúpiť z radu pravdepodobne chcela spoločnosť Motorola. S oznámením svojho prvého radu na rok 2021 totiž na CES 2021 nečakala. Prvou novinkou je mobilný telefón Motorola One 5G Ace, smartphone, ktorý prináša siete 5G do strednej triedy, a to s cenou okolo 340 eur. Ponúkne aj solídny výkon vďaka čipsetu Snapdragon 750G a trojitý fotoaparát.

Druhý model Moto G Stylus 2021 zaujme využitím stylusu. Pôjde o parametrovo vylepšenú verziu telefónu z roku 2019. Ďalšie dva mobilné telefóny patria do série Motorola Moto G. Moto G Power na tento rok prinesie 5000 mAh batériu, čo je menšia oproti 6000 mAh pri minulom modeli, stále ale pôjde o mobilný telefón s veľkou výdržou a cenovkou okolo 150 eur. Oznámenie Motorola zakončila telefónom Moto G Play, slušným hoci ničím zvlášť výnimočným telefónom nižšej triedy. Cenovka by sa mala pohybovať okolo hranice 130 eur. Novo predstavené mobilné telefóny Motorola nadväzujú na staršie modely: Moto G Power a G Stylus, ktorý patrí do strednej triedy s dlhou výdržou a stylusom.

Samsung Exynos 2100 ako reakcia na najvýkonnejší Snapdragon: Čipset Samsung Exynos, ktorý nájdeme pri európskych verziách telefónov Samsung, už nejakú dobu zaostával za populárnejším Snapdragonom od spoločnosti Qualcomm. Tomuto nikdynekončiacemu súboju má urobiť zadosť najnovší Samsung Exynos 2100, ktorý je slovami výrobcu najmodernejším procesorom, ktorý Samsung kedy vypustil. V rámci spoločnosti Samsung ide o prvý 5nm čipset, ktorý zároveň ponúka integrovanú podporu sietí 5G. Dlho sa všetci domnievali, že by Samsung Exynos 2100 najnovší Qualcomm Snapdragon 888 naozaj mohol výkonom poraziť (majú navyše dosť podobné parametre). Podľa predbežných testov sa však zdá, že aj tento rok bude Exynos mierne zaostávať. So stopercentnou istotou to zatiaľ ale nikto nevie – skutočnosť ukážu až recenzie prvých telefónov s novými čipmi. CES nepatrí medzi hlavné udalosti v mobilnom svete a nič na tom nezmenil ani CES 2021. Tento rok ale zaujímavo vyzerá napríklad LG Rollable, ktorého by sme sa mali dočkať ešte tento rok.

Zdroj