Firma DJI oznámila svoj najnovší dron Inspire 3 profesionálnej triedy pre leteckú kinematografiu.

Tento model sa oproti svojmu predchodcovi vyznačuje množstvom vylepšení, počnúc dizajnom, snímačom, konektivitou a ovládaním. Obsahuje full-frame snímač Zenmuse X9-8K Air Gimbal Camera, ktorý je ich doteraz najľahší a podporuje systém spracovania obrazu DJI CineCore 3.0. Dokáže interne zaznamenávať až 8K 25fps v CinemaDNG, ako aj 8K 75fps v Apple ProRes RAW. Zvládne aj 4K 120fps ProRes RAW bez orezania. Snímač podporuje duálnu natívnu citlivosť ISO pri EI 800 a 4000 pod 30 snímok za sekundu, vďaka čomu je veľmi vhodný na snímanie v situáciách so slabým osvetlením.

Nad 30 snímok za sekundu stále zvláda EI 320 a 1600. Snímač má deklarovaný dynamický rozsah 14+_stupňov. Podporovaný je systém DJI Cinema Color System (DCSS) na presné farby a pleťové odtiene a zladenie farieb medzi inými kamerami DJI, napríklad Ronin 4D. Podporuje bajonet DJI DL a kamera je kompatibilná s ďalším 18 mm full frame objektívom f/2.8 a novým teleobjektívom určeným pre 8K, ako aj s ďalšími možnosťami bajonetu DL. Ďalej má nové prepracované, ľahké telo. FPV kamera, vizuálne senzory, polohové antény a slot na pamäťovú kartu sú integrované v ráme. Podvozok sa dá počas letu spustiť, čo poskytuje neobmedzený 80-stupňový výhľad pri natáčaní smerom nahor.

Nový pohonný systém dokáže dosiahnuť rýchlosť 94 km/h, pričom rýchlosť stúpania a klesania je 8 m/s a rýchlosť stúpania 10 m/s. Je tiež vybavený aj aktualizovanou FPV kamerou. Ide o kameru, z ktorej vidí operátor dronu, a nový model má 161-stupňový FOV s 1/1,8-palcovým snímačom nočného videnia a 1080p 60fps. Dron má dosah prenosu 15 km s jedným ovládačom a 12 km v režime dvojitého ovládania (pilot + ovládanie gimbalu). Dokáže robiť živý prenos 1080p 60fps s oneskorením 90 ms na vzdialenosť 12 km alebo 4K 30fps na vzdialenosť 5 km. Dodáva sa s ovládačom DJI RC Plus so 7″ displejom s rozlíšením 1200 nitov a časom prevádzky 3,3 hodiny, ktorý možno predĺžiť až na 6 hodín pomocou externej batérie WB37. Samotný dron podporuje duálne batérie TB61, ktoré poskytujú čas letu 28 minút.

Letový systém modelu bol aktualizovaný o nové možnosti Waypoint Pro vrátane opakovateľných trás, ktoré umožňujú pilotovi letieť s dronom v presných vzoroch a trasách viackrát a zachytiť rovnaké zábery viackrát alebo v rôznom dennom čase. Kamera to dokáže vďaka novému vysoko presnému systému určovania polohy RTK a integrovaným 3 GNSS (GPS + Galileo + BeiDou), ktoré umožňujú presný pohyb kamery kdekoľvek na svete. Nové algoritmy strojového učenia poskytujú aj rozpoznávanie a sledovanie jedného objektu, takže pilot sa môže sústrediť na lietanie, zatiaľ čo kamera automaticky sleduje objekt, čo uľahčuje samostatné lietanie a nahrávanie.

Dron je navrhnutý na bezproblémovú integráciu do špičkových profesionálnych filmových zostáv, so synchronizáciou časového kódu, možnosťou spárovania s diaľkovým monitorom s vysokým jasom spolu s RC Plus. Monitor umožňuje kompatibilitu s ďalšími produktmi DJI, napríklad s rukoväťami DJI 4D a kolieskami DJI Master Wheels na ovládanie gimbalu. Cena modelu DJI Inspire 3 je 16499 USD a bude k dispozícii do konca júna. Obsahuje lietadlo DJI Inspire 3, kameru Zenmuse X9-8K Air Gimbal, diaľkový ovládač RC Plus, 6x inteligentnú batériu TB51, nabíjací rozbočovač, PROSSD 1TB, kufor na kolieskach, 3x skladacie rýchloupínacie vrtule (pár), prepravný box na objektív, popruh RC Plus a ďalšie. Objektívy sa predávajú samostatne.

Zdroj