Druhý najväčší lodný prepravca na svete Mediterranean Shipping Company (MSC) na Twitteri informoval o výpadku siete v jednom zo svojich dátových centier.

Spoločnosti od piatku nefungujú webové stránky ani online rozhranie pre klientov. Zákazníci sa tak musia spoliehať iba na telefonickú podporu a asistenciu miestnych delegátov. Ako dočasné bezpečnostné opatrenie technici znefunkčnili všetky servery v napadnutom datacentre v Ženeve.

Príčina výpadku doposiaľ nie je známa, avšak spoločnosť nevylúčila možnosť kybernetického útoku. Podľa Wall Street Journal majú kyberútoky v takýchto prípadoch potenciál ochromiť manažment lodného transportu na dlhé týždne.

Stovky plavidiel MSC, ktoré prepravujú zhruba 16% celosvetového tovaru, by sa tak mohli zaseknúť v prístavoch či blokovať logistické terminály. Negatívnu skúsenosť s hackermi má aj líder na trhu lodnej prepravy, dánska spoločnosť A.P. Moller-Maersk.

Tú v roku 2017 zasiahol agresívny ransomvér NotPetya z Ruska. Maersk vtedy musel v priebehu pár dní preinštalovať približne 45 000 počítačov a 4 000 serverov. Celkové straty sa v dôsledku útoku vyšplhali na 300 miliónov dolárov.

Zdroj: Cybersec