Súčasný majiteľ ochrannej značky Nokia, čínska HMD, plánuje uviesť na trh nové produkty pod vlastnou značkou.

Nokia bola v minulosti ikonickou značkou mobilných telefónov, obzvlášť v 90. rokoch a na začiatku nového milénia, keď prinášala inovatívne funkcie, ktoré konkurencia často nemala. Na slovenskom trhu boli pri zavádzaní technológie Edge telefóny značky Nokia medzi prvými podporujúcimi túto novú technológiu. Nokia sa tiež preslávila tým, že ako prvá priniesla na slovenský trh telefón s integrovaným 1MPx fotoaparátom. Avšak, s príchodom novej generácie smartfónov, ako bol prvý iPhone a neskôr Android, Nokia nedokázala držať krok a jej operačný systém Symbian sa ocitol na okraji záujmu.

HMD, aktuálny vlastník ochrannej značky Nokia, teraz uvádza, že rok 2024 bude rokom príchodu zariadení s ľudským dotykom, tzv. Human Mobile Devices. Plánujú vyrábať telefóny, ktoré sú odolné, zábavné, bezpečné, rýchle a cenovo dostupné. Spoločnosť sa okrem toho snaží rozšíriť svoje portfólio o nové originálne HMD zariadenia a telefóny vzniknuté v dôsledku nových partnerstiev. Podľa Larsa Silberbauera, predstaviteľa značky, chce spoločnosť prekročiť svoju minulosť ako výrobca telefónov Nokia a stať sa multi-značkovou firmou so značkou HMD, ktorá bude doplnená o ďalšie licenčné partnerstvá a spolupráce s inými značkami. Detaily majú byť oznámené na udalosti MWC neskôr tento mesiac.

Hoci sa zdá, že Nokia ako značka sa postupne vytráca, HMD bude aj naďalej poskytovať technickú podporu pre zariadenia zakúpené pod značkou Nokia počas platnosti záruky. V portfóliu si firma ponechá aj existujúce telefóny, tablety a príslušenstvo populárnej mobilnej značky. Už v septembri minulého roku HMD naznačila, že plánuje rozšíriť svoje portfólio o produkty pod vlastnou značkou súbežne s produkty značky Nokia. Avšak, najnovšie vyhlásenia naznačujú, že firma možno odstupuje od plánov na nové zariadenia pod značkou Nokia. Licencia HMD na značku Nokia vyprší v roku 2026. Z nedávnych únikov informácií vyplýva, že prvý tohtoročný telefón od HMD nebude mať značku Nokia a bude disponovať čiernym dizajnom, plochým displejom a duálnou kamerou. Špecifikácie tohto telefónu ostávajú nejasné, ale predpokladá sa, že ide o zariadenie strednej alebo nízkej triedy.

Zdroj