Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Oleksij Danilov na stretnutí s delegáciou amerického senátu povedal, že kybernetická bezpečnosť je jednou z top priorít jeho úradu a kľúčovou zložkou národnej bezpečnosti. Môže za to fakt, že v dnešnom globalizovanom svete sa objavujú stále viac hybridné formy vedenia vojny.

Najčastejšími obeťami kyberútokov na Ukrajine sú banky a webstránka prezidenta. „V nasledujúcich piatich až desiatich rokoch sa kybernetické zbrane stanú číslom jedna vo svete, a dokonca aj jadrové zbrane uberú na význame,“ skonštatoval s tým, že kyberkriminalita nepozná hranice, a preto je pre štát ochrana informácií a zariadení rozhodujúca. Danilov tiež informoval, že jeho úrad momentálne pracuje na aktualizácii stratégie kybernetickej bezpečnosti a rozvoji Národného koordinačného centra pre kyberbezpečnosť. Podľa zástupcu tajomníka Serhija Demedjuka centrum v budúcnosti nadviaže spoluprácu s podobnými centrami v partnerských krajinách.

Danilov zopakoval svoje vyhlásenie zo začiatku tohto mesiaca, kedy na stretnutí RNBO oznámil, že subjekty takzvaného systému národnej kyberbezpečnosti odvrátili v novembri celkovo jedenásť kybernetických útokov. „Toto sú zbrane budúcnosti a prezident Ukrajiny venuje náležitú pozornosť otázke kybernetickej obrany. Ak sa bavíme o digitalizácii štátu, musíme pochopiť, že táto digitálna doména by mala byť chránená.“ Podľa neho čelia neustálym útokom hlavne banky a oficiálna webstránka prezidenta, ktoré operujú v takzvanom 24/7/365 režime.

Zdroj: Cybersec