V piatok nadránom paralyzoval fakultnú nemocnicu Bohunice v Brne kybernetický útok. Mal začať okolo druhej hodiny ráno a zasiahol aj samostatné pracoviská detskej nemocnice a pôrodnice v centre mesta.

Testovanie na nový koronavírus prebieha len v jednom z dvoch laboratórií. Všetky naplánované zákroky musí nemocnica odložiť. „Sú obmedzené niektoré počítačové systémy, avšak základná prevádzka nemocnice a starostlivosť o pacientov, vrátane akútnych stavov, je zachovaná,“ informoval riaditeľ FN Brno Jaroslav Štěrba. Podľa neho väčšina oddelení, laboratórií a systémov funguje a nemocnica je schopná pacientov naďalej vyšetrovať. Pracovníci však dostali pokyn vypnúť počítače. Systémy tak nemôžu prenášať informácie z týchto laboratórií do databázového systému a samotní lekári sa nemajú ako dostať k dátam pacientov alebo k výsledkom vyšetrení. Štěrba pre televíziu Nova tiež potvrdil, že niektoré dáta bude možné zachrániť.

„Zisťujeme rozsah závad, zdá sa, že väčšinu pacientskych dát sa nám podarí zachrániť. Teraz je všetko v rukách Národného úradu pre kyberbezpečnosť. Časť dát ale asi nebude možné zachrániť, hlavne dáta z predchádzajúcich radiologických vyšetrení.“ V tomto momente sa v nemocnici nachádzajú experti z Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť, ktorí na mieste spolupracujú s políciou Českej republiky na vyriešení situácie. Fakultná nemocnica len začiatkom tohto týždňa začala analyzovať vzorky odobraté osobám s podozrením na nákazu koronavírusom. Podľa prvotného úsudku hovorcu fakultnej nemocnice Pavla Žáru mohlo byť testovanie ohrozené a vzorky sa mali posielať na analýzu naspäť do Ostravy.

Riaditeľ nemocnice Štěrba však neskôr informoval, že so vzorkami budú môcť aj naďalej pracovať v Brne, avšak z dvoch laboratórií na testovanie ostane iba jedno. Súčasná situácia podľa neho môže naviac uvoľniť kapacity nemocnice, ktoré sa môžu využiť na vyšetrovanie a starostlivosť o pacientov s podozrením na vírus COVID-19. Nemocnica má tiež k dispozícii špeciálny tím, ktorý vychádza za ohrozenými priamo do terénu, aby obmedzila pohyb chorých v zariadení.

V Česku nejde o prvý podobný kybernetický útok, ktorý sa zameral na zdravotnícke zariadenia. Ešte začiatkom decembra minulého roku napadol nemocnicu v Benešove ruský počítačový vírus Ryuk. Útok ochromil všetky prístroje vrátane počítačovej siete nemocnice. Podobne ako aj v dnešnom prípade, musela nemocnica zrušiť všetky operácie, ktoré obnovila až koncom mesiaca. Ďalší prípad sa odohral pred dvoma rokmi, kedy hacker napadol počítačovú sieť nemocnice v Janově na Rokycansku. Nemocnica sa niekoľko dní nedokázala dostať k dátam, ktoré útočník zašifroval. Napriek tomu odmietli vyhovieť vydieračským podmienkam a dáta obnovili zo záloh.

Zdroj: Cybersec