Čínska komunistická strana predložila spoločnosti Apple zďaleka najviac požiadaviek.

Spoločnosť Apple nedávno zverejnila svoju správu o transparentnosti App Store za rok 2022 a v nej je pomerne veľa štatistík. Jednou z pozoruhodných štatistík je však množstvo požiadaviek na stiahnutie aplikácií, ktoré predložila Čínska komunistická strana. Spoločnosť uviedla, že dostala celkovo 1474 vládnych požiadaviek na odstránenie aplikácií z celého sveta. Zarážajúce je, že 1435 z nich pripadlo na pevninskú Čínu a jedna na Hongkong. Obe tieto územia sú v súčasnosti pod kontrolou Komunistickej strany Číny, ktorá je známa prijímaním prísnych opatrení. Prevažná väčšina odstránení sa týkala hier, ktoré nezískali registračné číslo hry, uviedla spoločnosť.

V Číne musia vydavatelia, ktorí plánujú vydať komerčné hry, získať od úradov registračné číslo hry (GRN). Tie sa používajú na reguláciu herného priemyslu v krajine, aby sa zabezpečilo, že vydania budú spĺňať obsahové normy krajiny. Hoci režim GRN môže byť užitočný na ochranu detí pred škodlivým obsahom, tento proces zvyšuje byrokraciu pri vývoji hier. Pre niektorých ľudí v Číne je to zjavne frustrujúce, keďže 1276 hier bolo predložených do App Store bez predchádzajúceho získania GRN. Čínska vláda sa dostala na prvé miesto v zozname žiadostí o odobratie aplikácie adresovaných spoločnosti. Nasledovala India (14 požiadaviek na odstránenie), Pakistan (10 požiadaviek na odstránenie), Rusko (7 požiadaviek na odstránenie) a Turecko (2 požiadavky na odstránenie).

Odhliadnuc od čínskych požiadaviek na odstránenie, firma tiež zdôraznila najčastejšie dôvody, pre ktoré odmieta predložené aplikácie v obchode App Store. Najčastejším dôvodom zamietnutia predložených aplikácií boli problémy s výkonom, potom právne problémy a nakoniec problémy s dizajnom. Ďalšími častými problémami boli bezpečnostné a obchodné otázky. Výrobca iPhonov sa tiež podelil o informáciu, že má celkovo 36,974,015 zaregistrovaných vývojárov. V roku 2022 musel zrušiť 428,487 účtov, najmä pre podvody, ale ako dôvod sa uvádzali aj kontroly vývozu. Spoločnosť uviedla, že bude každoročne zverejňovať novú správu o transparentnosti . Malo by byť zaujímavé sledovať, ako sa v priebehu budúceho roka zmenia požiadavky vlády na prevzatie.

Zdroj