V Miami sa zhromažďujú tisíce nadšencov kryptomien, keďže sa tu koná konferencia Bitcoin 2022.

Desiatky spoločností využívajú konferenciu, ktorá prebieha od stredy do piatku, ako miesto na nadväzovanie kontaktov, prezentáciu nápadov a zdieľanie oznámení pre toto odvetvie i mimo neho. New York a Silicon Valley naďalej viedli v objeme finančných prostriedkov získaných blockchainovými startupmi v roku 2021, a to 6,5 miliardy USD a 3,9 miliardy USD. Podľa spoločnosti CB Insights, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, sa však Miami vyrovnalo Los Angeles, kde firmy pritiahli finančné prostriedky vo výške viac ako 760 miliónov dolárov. Kryptoburza FTX vlani kúpila práva na pomenovanie arény NBA v centre Miami, čím nahradila spoločnosť American Airlines. Doteraz najväčšia kryptografická spoločnosť, ktorá sa presťahovala do Miami, Blockchain.com, bude mať 200 zamestnancov v lokalite v módnej štvrti Wynwood, kde si zakladajú obchody aj ďalšie technologické firmy a investori.

„Wynwood má jednoducho naozaj takého ducha, akého hľadáte pri budovaní nového technologického sektora,“ povedal generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Blockchain.com Peter Smith a prirovnal ho k sanfranciskej štvrti South of Market a newyorskému Brooklynu. „V konečnom dôsledku chcete byť medzi ostatnými technologickými spoločnosťami.“ Mnohí sa odvolávajú na priateľské prostredie, ktoré kultivujú miestni úradníci, hlavne starosta Miami Francis Suarez, ktorý prilákal národnú pozornosť tým, že láka technologické investície a stal sa jedným z amerických starostov priateľských ku kryptomarketom. Iní poznamenávajú, že Miami aj Florida sú priateľské k podnikaniu a počas korony zostali otvorené, čo ich robí atraktívnejšími ako miesto, kde by ľudia mohli pracovať na diaľku. „Je možné presťahovať sa na miesto, kde si môžete kúpiť dom a každý deň vidieť slnko,“ povedal Smith.

Všetko toto nadšenie ostro kontrastuje s ťažkým rokom, ktorý prežíva samotný bitcoin. Po finančnej stránke dosiahla kryptomena v novembri najvyššiu hodnotu 67553,95 USD tesne predtým, ako sa koncom januára prepadla takmer o polovicu; od tohto novembrového maxima zostáva približne o 30% nižšie. Bitcoin tiež do veľkej miery chýba v mnohých najhorúcejších trendoch v oblasti kryptomien, ako sú napríklad nefunčné tokeny alebo NFT, ktoré údajne ponúkajú spôsob, ako vydražiť „jedinečné“ kópie digitálneho umenia a iných kybernetických predmetov. V širšom zmysle kritici spochybňujú predpoklady, z ktorých vychádza deklarovaná hodnota a užitočnosť kryptografických technológií, pričom niektorí prirovnávajú humbuk a zatiaľ nerealizované sľuby blockchainových technológií k Ponziho schéme, ktorá prináša výhody prvým účastníkom, ale všetkých ostatných necháva na holičkách. Keďže cieľom Miami je prilákať viac investícií do projektov v oblasti kryptomien, organizátori konferencie Bitcoin 2022 tvrdia, že na konferencii vystúpi s oznámeniami najmenej 75 spoločností.

Minulý rok sa na tomto podujatí dostal do medzinárodných správ salvádorský prezident Nayib Bukele, ktorý prostredníctvom videa odhalil, že jeho krajina bude prvou krajinou, v ktorej sa kryptomena stane zákonným platidlom. Bukele sa na konferencii zúčastní aj tento rok. Jedno z najočakávanejších oznámení môže prísť od 27-ročného Jacka Mallersa, generálneho riaditeľa bitcoinovej platobnej aplikácie Strike, ktorý spolupracoval s Bukeleho vládou na celonárodnom spustení bitcoinu. Mallers tiež spolupracoval s Twitterom na synchronizácii svojej aplikácie so sociálnou sieťou, aby bolo možné posielať digitálne peniaze ako „prepitné“ bez toho, aby bolo potrebné mať banku ako Cash App a PayPal, pričom na videu demonštroval, ako poslal 10 dolárov mužovi v salvádorskom Starbucks.

„Prečo by mal niekto ešte niekedy používať Western Union? Keď vezmete jednu z najväčších sociálnych internetových sietí na svete a spojíte ju s najlepšou otvorenou peňažnou sieťou na svete,“ hovorí na videu zverejnenom na YouTube. „Western Union, pešiak na E4. Aký je váš ťah?“ Uvidíme, čo toto úsilie prinesie v budúcnosti. V období od júla 2020 do júla 2021 sa počet obyvateľov južnej Floridy znížil o viac ako 18000 ľudí. A kritici sa obávajú, že mesto nemá vysoko postavenú univerzitu, ktorá by dokázala vytvoriť pracovnú silu, vďaka ktorej by sa firmám darilo, tak ako to robí Bay Area a New York. Ale miamský podnikateľ Josip Rupena, ktorý bude na konferencii hovoriť o svojom startupe zameranom na kryptografické hypotéky, povedal, aby sme tomuto úsiliu dali niekoľko rokov.

Zdroj