Používatelia hlásia opäť tavenie 16-pinových napájacích adaptérov RTX 4090.

A je to tu opäť: Pol roka po poslednom oficiálnom vyhlásení spoločnosti NVIDIA týkajúcom sa poškodených káblových adaptérov RTX 4090 nové prípady naznačujú, že problém nezmizol. Vina sa presúva medzi firmou, chybou používateľa a vydavateľom špecifikácie. Prechod na napájacie zdroje ATX 3.0 je stále najbezpečnejšou stávkou. Tento týždeň sa na Reddite objavili najmenej tri nové správy o taviacich sa 16-pinových adaptéroch pre vlajkovú loď firmy, grafickú kartu GeForce RTX 4090. Sťažnosti by mohli signalizovať, že šesť mesiacov po objavení sa kontroverzie je s konektormi stále niečo v neporiadku. Problémy sa začali v októbri, keď viacerí majitelia 4090 uviedli, že ich napájacie káble sa spálili alebo roztavili. V novembri spoločnosť priznala 50 prípadov na celom svete s tým, že používatelia nesprávne pripojili adaptéry.

Igor’s Lab však spochybnila kvalitu spájkovania dodávaných adaptérov. Jeden používateľ otvoril hromadnú žalobu proti Team Green. RTX 4090 používa 16-pinové konektory 12VHPWR a natívne podporuje napájacie zdroje ATX 3.0. Používatelia, ktorí nechcú utrácať navyše za upgrade zo svojich zdrojov ATX 2.0, môžu použiť pribalené adaptéry na ich 8-pinové konektory. Jeden z nových incidentov sa vyskytol približne po šiestich mesiacoch používania. Používateľ tvrdí, že konektory nastavil správne a bezpečne. Podobne aj druhý používateľ tvrdí, že jeho správne pripojený adaptér vybuchol asi šesť alebo sedem mesiacov po inštalácii. Používateľ používal počítač predovšetkým na trénovanie modelov umelej inteligencie, nie na hranie hier. Zvláštnym aspektom druhej správy je, že postihnutý počítač obsahuje druhú RTX 4090, ktorá žiadne problémy nemala.

Tretia správa pochádza od niekoho, kto používa Corsair SF750 od tretej strany. Za predpokladu, že bol správne pripojený, by tento prípad mohol naznačovať, že problém nie je v adaptéri. Ešte zvláštnejšie je, že používateľ obmedzil výkon GPU na 70% a spojil ho so skromným procesorom AMD Ryzen 7600, takže zdroj určite nebol preťažený. Správy o tavení alebo horení konektorov 4090 v zdrojoch ATX 3.0 sa neobjavili. Najlepšou ochranou proti tomuto problému je teda pravdepodobne vyhnúť sa používaniu akéhokoľvek adaptéra a jednoducho upgradovať na zdroj ATX 3.0, ktorý by pravdepodobne nestál veľa navyše v porovnaní s grafickou kartou za 1600 dolárov. Tí, ktorí sa nemôžu vyhnúť používaniu adaptérov, môžu skontrolovať stav svojho 16-pinového pripojenia pomocou novej funkcie v aplikácii GPU-Z.

Zdroj