Virgin Galactic odkladá komerčné lety do vesmíru, tento rok už neuskutočnia ďalšie testovacie lety.

Spoločnosť v septembri uviedla, že plánuje ďalší let SpaceShipTwo, avšak vo štvrtok predošlé stanovisko zmenila a uviedla, že odkladá svoju komerčnú službu vesmírnych letov na štvrtý štvrťrok 2022 a tento rok neuskutoční ďalší plánovaný testovací let. Vo vyhlásení stojí, že „komerčná služba by sa teraz mala začať vo štvrtom štvrťroku 2022“. Akcie spoločnosti sa počas obchodovania po skončení obchodovania prepadli o 13%. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) 2. septembra zakázal spoločnosti lietať so svojou loďou SpaceShipTwo až do ukončenia správy o lete raketového lietadla, ktoré vynieslo britského miliardára Richarda Bransona na okraj vesmíru.

Branson bol medzi šiestimi zamestnancami Virgin Galactic, ktorí sa zúčastnili na júlovom lete a vzlietli do vesmíru vo výške viac ako 80 km. FAA 29. septembra ukončil vyšetrovanie nešťastia pri štarte lietadla Unity 22 spoločnosti z 11. júla, ktoré sa pri zostupe odchýlilo od prideleného vzdušného priestoru, a zrušil príkaz na uzemnenie, ktorý predtým vydal. Spoločnosť v septembri uviedla, že plánuje ďalší let lode SpaceShipTwo z Nového Mexika, Unity 23, až do vykonania technických kontrol a zistenia počasia. Spoločnosť minulý mesiac uviedla, že najskôr očakáva „otvorenie letového okna pre Unity 23 v polovici októbra“. Spoločnosť však vo štvrtok uviedla, že teraz najprv začne svoj plánovaný program vylepšovania a skúšobný let Unity 23 uskutoční po ukončení týchto prác a pred začatím komerčnej prevádzky.

Program vylepšovania je navrhnutý tak, aby sa zlepšil výkon vozidla a schopnosť letovej rýchlosti. Spoločnosť vo štvrtok uviedla, že jeden z nedávnych laboratórnych testov „poukázal na možné zníženie pevnostných rezerv niektorých materiálov použitých na úpravu konkrétnych spojov“. Ďalej dodala, že „nové údaje z laboratórnych testov nemali žiadny vplyv na vozidlá, naše protokoly o skúšobných letoch majú jasne definované pevnostné rezervy a ďalšia analýza posúdi, či sú potrebné ďalšie práce na ich udržanie na stanovených úrovniach alebo nad nimi.“

Zdroj