Sanctuary AI predstavila humanoidného robota Phoenix, ktorý je pripravený ponúkať svoju „prácu ako službu“.

Firma predstavila neuveriteľne podobného človeku a údajne veľmi schopného robota na všeobecné použitie s názvom Phoenix, ktorý je označovaný za prvý prototyp robotického pracovníka. Humanoidný robot poskytuje inteligenciu podobnú ľudskej a schopnosť vykonávať širokú škálu pracovných úloh. Startup tvrdí, že jeho cieľom je odstrániť medzery na trhu práce tým, že namiesto ľudí bude na manuálnu prácu zamestnávať roboty. Spoločnosť už preukázala schopnosť svojich strojov vykonávať stovky rôznych úloh v rôznych odvetviach. „Navrhli sme Phoenixa tak, aby bol humanoid s najbohatšími senzormi a fyzickými schopnosťami, aký bol kedy zostrojený, a aby umožnil rýchlo rastúcej inteligencii Carbon vykonávať čo najširší súbor pracovných úloh,“ povedal Geordie Rose, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ.

„Vidíme budúcnosť, v ktorej budú roboty na všeobecné použitie všadeprítomné ako autá a budú pomáhať ľuďom vykonávať prácu, ktorú potrebujú, v prípadoch, keď na túto prácu jednoducho nie je dostatok ľudí.“ Phoenix meria 170 centimetrov, má hmotnosť 70,3 kilogramu a dokáže ísť maximálnou rýchlosťou 4,8 kilometra za hodinu. Podľa firmy dokáže zdvihnúť maximálne užitočné zaťaženie 25 kilogramov. Jeho humanoidnú podobu dopĺňa niekoľko mimoriadne obratných robotických rúk, ktoré sa môžu pochváliť 20 stupňami voľnosti pohybu, čo mu umožňuje manipulovať s predmetmi rovnako ako ľudská ruka. Ruky obsahujú patentovanú haptickú technológiu, ktorá umožňuje robotovi „cítiť“ ako ľudia. Dokonca aj dobre vyzerá, vďaka svojmu estetickému dizajnu vyzerá ako niečo, čo je priamo z filmu „Star Wars“ alebo „RoboCop“.

Robot je vybavený komplexnou kognitívnou architektúrou a softvérom, ktorý bol navrhnutý špeciálne pre humanoidov. Spoločnosť tvrdí, že tento systém integrovala s modernou umelou inteligenciou vrátane generatívnych modelov AI, ako je ChatGPT od OpenAI. To mu umožňuje porozumieť príkazom v prirodzenom jazyku a vykonávať činnosti na základe toho, čo sa mu povie, podobne ako by sa ľudský zamestnanec riadil slovnými pokynmi. Spoločnosť vysvetlila, že kognitívna architektúra Phoenixu zahŕňa uvažovanie, úlohy a pohyby, čím zabezpečuje úplnú transparentnosť a zodpovednosť s jeho rozhodovacím procesom. Zahŕňa symbolické a logické uvažovanie a využíva pokročilé veľké jazykové modely, ktoré poskytujú široké všeobecné znalosti plus integrácie špecifické pre danú oblasť.

https://www.youtube.com/watch?v=k2GhgO7SnZQ

Robot môže vykazovať agentúrne správanie aj správanie zamerané na dosiahnutie cieľa, pričom sa spolieha na techniky hlbokého učenia a posilňovania. Hlboké učenie sa vzťahuje na umelé neurónové siete s viacerými vrstvami, ktoré dokážu z údajov extrahovať vzory, zatiaľ čo posilňovanie učenia umožňuje robotovi naučiť sa optimálne stratégie na vykonávanie rôznych úloh prostredníctvom pokusov a omylov. Phoenix podporuje aj dohľad „človek v slučke“, správu vozového parku a vzdialenú prevádzku, čím zabezpečuje, že ľudia môžu efektívne ovládať viacero robotov. Je to šiesta generácia robota spoločnosti a nadväzuje na model piatej generácie, ktorý prešiel úspešným pilotným nasadením v jednom z obchodov Canadian Tire vo Vancouveri. Počas tejto skúšobnej prevádzky robot vykonal viac ako 110 rôznych úloh, čo predstavuje 40% rôznych úloh, ktoré zamestnanci v obchode bežne vykonávajú.

Sanctuary AI predpokladá, že jej univerzálni roboti budú plniť rôzne úlohy a vyplnia tak medzery na trhu s ľudskou pracovnou silou. Svoje roboty plánuje prenajímať v rámci modelu „práca ako služba“, pričom zákazníci budú za vykonanú prácu platiť dohodnuté ceny, namiesto toho, aby do nich sami investovali. Nebudú teda potrebné žiadne počiatočné náklady. Spoločnosť verí, že Phoenix je pripravený vykonávať množstvo druhov prác, ako je upratovanie, dopĺňanie regálov, obsluha pokladní, vykladanie kamiónov a pôsobenie ako sprievodca predaja v obchodoch. Analytik Holger Mueller z Constellation Research uviedol, že roboty majú veľký potenciál dlhodobo vyplniť medzeru na trhu práce, najmä v rozvojových krajinách, kde klesá pôrodnosť.

„V mnohých krajinách možno medzeru na trhu práce riešiť len imigráciou alebo automatizáciou,“ vysvetlil. „Preto je dobré vidieť, že umelá inteligencia robí skutočný pokrok s možným riešením. Bude zaujímavé sledovať, ako si jej roboty budú počínať v reálnom nasadení.“ Sanctuary AI uviedla, že bude pri zavádzaní Phoenixu postupovať opatrne, pričom začne u zákazníkov sídliacich v blízkosti jej sídla vo Vancouveri a až potom prípadne prenikne na ďalšie trhy.

Zdroj