Univerzita v holandskom Maastrichte na štedrý deň informovala o vážnom kybernetickom útoku voči jej systémom s operačným systémom Windows. Viac ako 4400 zamestnancov a takmer 18000 študentov naviac nemohlo použiť svoje e-mailové schránky. Špekuluje sa, že počítačové systémy napadol ransomvér.

Vyšetrovanie útoku doposiaľ nepreukázalo či sa útočníkom podarilo získať nejaké údaje. Univerzita však prijala mimoriadne bezpečnostné opatrenia na ochranu vedeckých informácií a osobných údajov zamestnancov a študentov. Uzavrela tiež všetky budovy s výnimkou výskumného laboratória UNS 50. Nie je jasné, kedy budú univerzitné systémy opäť sprístupnené a plne funkčné. IT pracovníci univerzity spolu s externými špecialistami naďalej pracujú na vyriešení vzniknutej situácie. Zameriavajú sa najmä na vývoj riešení, ktoré zaistia, že univerzita bude v budúcnosti chránená pred podobnými typmi útokov. Napriek tomu, že v médiách sa špekuluje o útoku ransomvérom, univerzita túto možnosť doteraz nepotvrdila.

Jej brány by sa mali otvoriť vo štvrtok 2. januára. Útok na univerzitu potvrdil slová Vedeckej rady pre vládnu politiku z 24. septembra 2019, podľa ktorej nie je krajina dostatočne pripravená na podobné rozsiahle počítačové útoky. Ako príklad odborníci uviedli útok z leta tohto roku, ktorý na niekoľko hodín vyradil v Holandsku núdzové číslo 112.

Zdroj: Cybersec

Pridaj komentár