Hackeri sľúbili, že počas koronakrízy nebudú robiť zlobu. Svoj sľub však porušili o pár dní. Zverejnili dáta zo starých výskumov.

Hackerská skupina Maze ukradla a následne zverejnila osobné a lekárske údaje o tisícoch pacientov výskumnej spoločnosti Hammersmith Medicines Research (HMR). Urobili tak po neúspešnom pokuse o zablokovanie jej počítačových systémov, informoval Computer Weekly. Výskumnú firmu, ktorá vyvíja a testuje lieky na Alzheimer, Ebolu a najnovšie aj na COVID-19, napadli hackeri ešte v polovici marca. Spoločnosť však odmietla zaplatiť výkupné a hackeri zo skupiny Maze na oplátku zverejnila citlivé lekárske a osobné informácie o bývalých pacientoch, ktoré sú však staré osem až do dvadsať rokov.

Spoločnosť HMR potvrdila, že medzi ukradnutými dátami boli lekárske dotazníky, kópie pasov, vodičských preukazov a čísla národného poistenia viac ako dve tisíc pacientov. Výkonný riaditeľ lekárskej spoločnosti, Malcom Boyce, informoval, že spolu s výkupným hekeri poslali HMR niekoľko záznamov, ako dôkaz, že získali prístup k údajom spoločnosti. Väčšina týchto vzorových súborov však obsahovala podrobnosti o mladých ľuďoch, ktorí sa zúčastnili klinických testov počas cestovania a bolo by ťažké ich vyhľadať a kontaktovať. Boyce zároveň vyhlásil, že oni ako výskumníci nemali peniaze na zaplatenie výkupného. „Aj keby sme mali, radšej by som prestal podnikať, ako by som mal zaplatiť tým ľuďom,“ uviedol.

Hackeri nemajú zbojnícku česť

Skupina Maze zverejnila lekárske spisy HMR iba niekoľko dní po tom, čo verejne sľúbila, že počas pandémie koronavírusu nenapadne lekárske výskumné zariadenia. Ešte minulý týždeň Bleeping Computer oslovil viacero hackerských skupín ako Maze, DoppelPaymer, Ryuk, Sodinokibi/REvil, PwndLocker a Ako Ransomware s otázkou, či sa aj počas vypuknutia vírusu budú zameriavať na lekárske a zdravotnícke organizácie.

DoppelPaymer reagoval, že oni ani za normálnych okolností nevypaľujú nemocnice a opatrovateľské domy. Operátori Maze zverejnili dokonca tlačovú správu, v ktorej uviedli, že zastavia všetky činnosti proti všetkým druhom lekárskych organizácií až do konca pandémie. Svoj sľub tak porušili.

Zdroj: Cybersec