Britská stanica BBC minulý týždeň informovala o rozsiahlom kybernetickom útoku, ktorý zasiahol televízne stanice a tisíce ďalších webstránok v Gruzínsku. Podľa portálu ZDnet bol terčom server spoločnosti ProService, na ktorom bežia webové stránky rôznych vládnych agentúr a bánk.

Útočníkom sa podarilo znehodnotiť a odstaviť viac ako 15000 webstránok takzvaným defacementom – pôvodný vzhľad webovej stránky nahradili svojím vlastným obsahom. Využili pri tom obrázok bývalého prezidenta Mikheila Saakašviliho s textom „I’ll be back.“ Útok dočasne vyradil aj dve televízne stanice. Televízia Imedi bola ochromená na takmer hodinu, zatiaľ čo počítače a ďalšie vybavenie televízie Maestra boli údajne poškodené či dokonca zničené. Miestne médiá považujú tento útok za najväčší v histórii.

Jonathan Knudsen, hlavný bezpečnostný stratég spoločnosti Synopsys, uviedol, že takýto koordinovaný útok poukazuje na nedostatočne vybudovanú infraštruktúru a je takmer určite prácou iného štátu. S týmto názorom súhlasí aj profesor Alan Woodward, odborník na kybernetickú bezpečnosť na Univerzite v Surrey. Hoci zatiaľ neexistujú dôkazy, mnohí Gruzínci si tieto udalosti spájajú s útokmi z čias rusko-gruzínskej vojny. Ruskí hackeri vtedy použili podobné metódy znehodnotenia vládnych webových stránok a hackli rôzne televízne a rozhlasové stanice. Ruská strana však tieto obvinenia odmietla.

Zdroj: Cybersec