Fervo Energy tvrdí, že dosiahla prelom v geotermálnej technológii.

Na svojom pracovisku v severnej Nevade uskutočnila 30-dňový test vrtu a tvrdí, že sa jej podarilo dosiahnuť „prietok 63 litrov za sekundu pri vysokej teplote, ktorý umožňuje výrobu 3,5 megawattov elektrickej energie“. Spoločnosť uvádza, že výsledkom testu boli rekordy v prietoku a výkone pre rozšírený geotermálny systém (EGS) a že sa skončil bez incidentov.

Jeden megawatt môže naraz napájať približne 750 domácností. Očakáva sa, že firma pripojí svoju lokalitu Project Red do siete v tomto roku. Bude sa využívať na napájanie dátových centier Googllu a niektorých ďalších infraštruktúr v Nevade. Google a Fervo podpísali v roku 2021 dohodu o vývoji „projektu geotermálnej energie novej generácie“.

Podľa agentúry Bloomberg je to prvýkrát, čo energetická firma preukázala, že EGS môže fungovať v komerčnom meradle. K tomuto bodu viedla dlhá cesta, keďže vedci sa snažia EGS zrealizovať už od 70. rokov minulého storočia. Na to, aby prírodný geotermálny systém mohol vyrábať elektrinu, potrebuje kombináciu tepla, kvapaliny a priepustnosti horniny.

V mnohých oblastiach má hornina potrebnú úroveň tepla, ale nie je dostatočne priepustná na to, aby ňou mohla prúdiť kvapalina. EGS túto priepustnosť vytvára umelo vŕtaním hlboko pod zemou a vstrekovaním kvapaliny, čím sa v hornine vytvárajú trhliny. Tento prístup môže výrazne zvýšiť počet potenciálnych lokalít pre geotermálnu elektráreň.

Fervo tvrdí, že je prvou spoločnosťou, ktorá „úspešne vyvŕtala dvojicu horizontálnych vrtov na komerčnú geotermálnu produkciu, pričom dosiahla dĺžku bočnej steny 3250 metrov, dosiahla teplotu 191°C a preukázala kontrolovaný prietok prostredníctvom prísneho testovania stopovačov“.

Jednou z hlavných výhod geotermálnych elektrární je, že sú úplne bezuhlíkové – cieľom Googlu je do roku 2030 prevádzkovať všetky svoje kancelárie a dátové centrá na bezuhlíkovú energiu. Tieto elektrárne môžu tiež fungovať kedykoľvek (na rozdiel od solárnej a veternej energie), čo z geotermálnej energie robí presvedčivý zdroj obnoviteľnej energie.

Podľa generálneho riaditeľa Fervo, Tima Latimera, sú však prekážkou širšieho sprístupnenia EGS zníženie nákladov a regulačná byrokracia. Spoločnosť dúfa, že sa jej podarí zopakovať svoj úspech v lokalite v Utahu. Ak tam Fervo dosiahne podobné výsledky a úspešne zrealizuje modernizáciu projektu s cieľom maximalizovať výkon, očakáva sa, že táto lokalita bude vyrábať dostatok elektrickej energie na súčasné zásobovanie 300,000 domácností, uviedol Latimer.

To je približne štvrtina všetkých domov v Utahu. „Dosiahnutie nášho cieľa fungovať 24 hodín denne bez emisií uhlíka si bude vyžadovať nové zdroje pevnej, čistej energie, ktoré doplnia premenlivé obnoviteľné zdroje energie, ako sú veterná a solárna energia,“ uviedol vo vyhlásení Michael Terrell, hlavný riaditeľ Googlu pre energetiku a klímu.

„V roku 2021 sme nadviazali spoluprácu s Fervo, pretože vidíme významný potenciál jej geotermálnej technológie na uvoľnenie kritického zdroja nepretržitej bezuhlíkovej energie vo veľkom meradle, a sme nadšení, že dosiahla tento dôležitý technický míľnik.“

Zdroj