Mozilla v dohľadnej dobe neopustí osvedčenú platformu Microsoftu.

V januári skončila rozšírená podpora systému Windows 7 a softvérové firmy teraz odhaľujú, že v najbližších mesiacoch urobia to isté. Mozilla však medzi také patriť nebude, keďže táto open-source nadácia sa rozhodla osudný dátum o dosť dlho odložiť. Rozšírená podporná verzia (ESR) prehliadača Firefox bude podporovať systémy Windows 7 a Windows 8.1 minimálne do roku 2024. Programátor Mozilly Mike Kaply potvrdil toto rozhodnutie prostredníctvom platformy Bugzilla a uviedol, že korporácia „neukončí podporu pre Windows 7/Windows 8 pred vydaním Firefox 115 ESR“ a že verzia Firefox 115 ESR bude podporovať zastarané operačné systémy „minimálne do 3. štvrťroka 2024“.

Mike Kaply tiež naznačil skutočnosť, že Mozilla sa ešte musí rozhodnúť, kedy presne bude podpora pre Windows 7/8 definitívne zrušená. Firefox ESR je stabilné vydanie prehliadača s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré firma podporuje dlhšie obdobie v porovnaní s pravidelnými, „rýchlymi“ vydaniami vychádzajúcimi každý mesiac. Počas ročného cyklu podpory dostáva každá verzia Firefoxu ESR len postupné aktualizácie obsahujúce bezpečnostné opravy bez nových funkcií alebo vylepšení výkonu. Ako uvádza oficiálny kalendár vydávania Firefoxu, Firefox 115 ESR by mal vyjsť 4. júla 2023. Zo správy Firefox Public Data Report tiež vyplýva, že systém Windows 7 stále poskytuje značnú časť celkovej používateľskej základne Firefoxu (13,44%), zatiaľ čo Windows 10 je vedúcou platformou so 71% používateľov. Toľko skloňovaný systém Windows 8.1 stále používa 2,3% inštalácií Firefoxu.

Rozhodnutie spoločnosti naďalej podporovať systém Windows 7 by malo potešiť mnohých dlhoročných používateľov systému Windows (a Firefoxu), pretože dostupnosť novších verzií pre tento starší (ale stále mimoriadne obľúbený a stále výborný, a historicky najlepší) operačný systém im poskytne trochu viac času pred nevyhnutnou aktualizáciou hardvéru/OS. Systém už opustil prehliadač Google Chrome (a ďalšie prehliadače založené na Chromiu), ktorý od verzie Chrome 110 už na tomto operačnom systéme nefunguje. Microsoft ukončil podporu systémov Windows 7 a Windows 8 v januári 2023 a Valve urobí to isté so službou Steam 1. januára 2024.

Operačný systém Windows 7 bol pôvodne uvoľnený pre výrobcov 22. júla 2009 a Microsoft musel koniec oficiálne obdobie podpory viackrát odložiť, pretože sa ukázalo, že tento operačný systém je najobľúbenejšou verziou systému vôbec, aká bola kedy vyrobená, s 630 miliónmi licencovaných počítačov na celom svete (do júla 2012). V januári 2018 Windows 10 prekonal Windows 7 ako najobľúbenejší operačný systém pre osobné počítače.

Zdroj