Spoločnosť bola založená v Nevade.

Elon Musk vytvoril novú firmu zameranú na umelú inteligenciu – a volá sa X.AI. V spoločnosti, ktorá bola podľa nevadskej registrácie založená minulý mesiac, je v súčasnosti Musk uvedený ako jej riaditeľ a Jared Birchall, riaditeľ Muskovej rodinnej kancelárie, ako jej tajomník. V podaní, ktoré získali zdroje sa uvádza, že Musk firmu zaregistroval 9. marca 2023. Fámy o tom, že zakladá firmu zaoberajúcu sa umelou inteligenciou, sa šíria už niekoľko dní, pričom správa odhalila, že nakúpil tisíce grafických procesorov (GPU) na pohon pripravovaného produktu generatívnej umelej inteligencie. Vraj plánuje vytvoriť firmu na umelú inteligenciu, ktorá by konkurovala OpenAI podporovanej Microsoftom.

Musk sa dokonca údajne snažil získať finančné prostriedky od investorov SpaceX a Tesla, aby mohol túto spoločnosť rozbehnúť. Počas rozhovoru, keď sa Muska pýtali na všetky GPU, ktoré nakúpil, miliardár sa o svojich plánoch na vybudovanie firmy AI nezmienil a uviedol: „Zdá sa, že v tejto chvíli každý kupuje GPU.“ Údajný názov X.AI sa zhoduje so značkou X Corp., ktorú odvtedy pridelil Twitteru, spolu s označením „X“, ktoré použil na svoju víziu „aplikácie na všetko“. Musk otvorene vystupuje proti OpenAI, organizácii, ktorú spoluzakladal v roku 2015, ale v roku 2018 z nej vystúpil, a nedávno podpísal list, v ktorom vyzýva na pozastavenie „gigantických experimentov s AI“.

V posledných mesiacoch sa OpenAI stala nesmierne rozpoznateľným menom na pozadí technológií ako ChatGPT a GPT-4 a je čiastočne zodpovedná za naštartovanie súčasného úsilia Microsoft a Google hlbšie integrovať nástroje AI do mnohých svojich produktov.

Zdroj