Zoznámte sa s rozšíriteľným elektrickým obytným vozidlom, ktoré sa zmení na luxusný minidomček mimo elektrickej siete.

Strávili by ste týždeň mimo siete v tomto luxusnom elektrickom obytnom aute? Ikonická talianska automobilová dizajnérska firma Pininfarina sa spojila s AC Future, aby prehodnotila budúcnosť cestovania a bývania. Elektrický karavan eTH (Electric Transformer House) je moderným pohľadom na tradičný obytný automobil. Je to rozšíriteľný luxusný minidomček so 37 m² obytnej plochy, solárnymi panelmi a mnohým ďalším.

Model bol predstavený na veľtrhu CES 2024 v Las Vegas, USA. Mobilné riešenie na bývanie ponúka možnosť „cítiť sa skutočne ako doma, nech sme kdekoľvek“. Elektrické obytné vozidlo eTH je vybavené luxusným interiérom, inteligentnými technológiami a čistou energiou pre týždennú prevádzku mimo siete. Sťahovacia strecha so solárnymi panelmi využíva energiu zo slnka, pričom generuje +25 kWh. Model je tiež vybavený satelitným internetom Starlink, ktorý používateľovi umožní byť online kdekoľvek.

Elektrické obytné vozidlo je od nárazníka po nárazník dlhé 6 metrov, ale v režime House Mode sa rozšíri na 8,9 metra. Je navrhnutý tak, aby sa v ňom pohodlne vyspali štyria ľudia a aby mal priestor 37 m². Stlačením tlačidla sa odomknú rozšíriteľné steny 37 metrov štvorcových obytného priestoru. Súčasťou je aj atmosférický generátor vody, ktorý premieňa vlhkosť zo vzduchu až na 50 litrov čistej vody denne.

Po rozšírení sa elektrické obytné vozidlo premení na luxusný minidomček. Jeho súčasťou je gurmánska kuchyňa, priestranná obývacia izba a jedáleň, súkromná spálňa a ďalšie. Pokročilý kokpit je určený na jazdu, prácu alebo zábavu. Je vybavený flexibilným prístrojovým panelom/kancelárskym stolom, integrovanou zábavou a asistenčnými technológiami pre vodiča. V režime domčeka sa eTH rozšíri o ďalších 2,5 metra, keď sa rozšíri obývacia izba/jedáleň.

Súčasťou obývacej izby je pohovka, ktorú možno premeniť na ďalšie lôžko. Napriek čistému a modernému dizajnu spoločnosť zatiaľ nezverejnila špecifikácie pohonu ani ceny. S možnosťou 7-dňovej prevádzky mimo siete bude pravdepodobne vybavený veľkou batériou.

Čo sa týka plne elektrického pohonu a cien, budeme si musieť počkať, kým sa priblíži k uvedeniu na trh. Pravdepodobne nebude lacný. Spoločnosť uviedla, že eTH je viac než len elektrické obytné vozidlo. „Ponúka udržateľnú životnú platformu.“ Strávili by ste týždeň v luxusnom mobilnom dome? Mnohí zrejme áno.

Zdroj