Výskumníci našli v Google Play Store množstvo podozrivých aplikácií.

Tieto škodlivé aplikácie používateľov zahlcujú množstvom reklám, ak si chcú vyplatiť odmeny, čo sa nikdy nestane. V decembri zaznamenali nárast výskytu trójskych koní a advérových kampaní, škodlivé aplikácie sa vydávali za falošné aplikácie na odmeňovanie a lákali používateľov na veci ako finančné vzdelávanie, kryptografické trhy a akcie spoločností. Zatiaľ čo niektoré iné aplikácie napodobňovali aj hry a fitnes aplikácie. Aplikácie sa zdali byť neškodné, pričom od používateľov požadovali osobné údaje, ktoré mali slúžiť na daný účel. Po ich poskytnutí potom aplikácia ponúkala rôzne odmeny, napríklad virtuálne mince, ktoré si používatelia mohli vyzdvihnúť. V skutočnosti im však aplikácie nikdy neumožnili odmeny vyplatiť. Namiesto toho používateľom zobrazovali množstvo aplikácií, ktoré mali najprv splniť požiadavku na vyplatenie odmien a potom proces vyplatenia urýchliť.

Dr. Web vo svojom príspevku zdieľala podrobný zoznam takýchto škodlivých aplikácií a vyzvala používateľov, aby sa im vyhýbali. Napriek tomu sa zdá, že aplikácie úspešne získali obrovskú základňu obetí, keďže každá z nich sa môže pochváliť tisíckami stiahnutí. Pozor na falošné aplikácie, odporúčame sťahovať aplikácie len z oficiálnych obchodov s aplikáciami, neznamená to však, že všetky aplikácie uvedené v týchto obchodoch sú spoľahlivé. Google síce pred povolením aplikácií zavádza dôkladný proces preverovania, ale napriek tomu sa niektorým zákerným protivníkom darí tieto hodnotenia obísť. Mnohokrát sa stáva, že aplikácie sa po tom, čo sa najskôr etablujú v obchode stanú nekalými a získajú značný počet stiahnutí. Najlepším postupom, ako sa vyhnúť tomu, aby ste sa stali obeťou takýchto podvodov, je preto sťahovať aplikácie len od dôveryhodných vývojárov.

Používatelia by si v podstate mali zvyknúť pred inštaláciou aplikácie najprv overiť vývojára tým, že skontrolujú jeho kontaktné údaje a históriu. Okrem toho by si používatelia mali pozorne prezrieť aj povolenia, ktoré aplikácia vyžaduje, skôr než všetko náhodne povolia. Všetky aplikácie, ktoré požadujú zbytočné povolenia, sú rizikové. Napríklad aplikácia baterka nemá nič spoločné s obchodom zariadenia. Podobne aplikácia kalkulačka by nemala požadovať prístup k fotoaparátu a mikrofónu zariadenia. Čím opatrnejší postup používatelia pri sťahovaní aplikácií nastavia, a to aj z oficiálnych obchodov s aplikáciami, tým lepšie sa vyhnú podvodom.

Zdroj