Podľa nedávnej štúdie je šanca na účasť v dopravnej nehode vyššia, ak šoférujete vozidlo značky Tesla, než u vodičov iných automobilových značiek.

Výskum, ktorý zahŕňal analýzu údajov o 30 značkách automobilov, zistil, že vodiči Tesiel sa zapojili do 23,54 nehôd na každých tisíc vodičov. Napriek tomu to neznamená, že by boli „najhorší“ vo všetkých kategóriách. V štúdii spoločnosti LendingTree, založenej na analýze desiatok miliónov poistných ponúk od novembra 2022 do novembra 2023, sa Tesly umiestnili na prvej priečke v počte nehôd. Iba tri značky mali viac ako 20 nehôd na tisíc vodičov: Tesla, Ram a Subaru.

Aj keď mali vodiči Tesiel najviac nehôd, vodiči vozidiel Ram sa ukázali ako celkovo najhorší, keďže sa zapojili do 32,9 nehôd (vrátane nehôd, jazdy pod vplyvom alkoholu, prekročenia rýchlosti a pokút) na tisíc vodičov. Vodiči Ramu boli najhorší v 23 štátoch, pričom Massachusetts mal najvyšší počet incidentov. Vodiči Tesiel viedli v počte incidentov v 11 štátoch. Na druhej strane, vodiči vozidiel Mercury boli označení za najlepších s najnižším počtom incidentov na tisíc vodičov. Nasledovali ich značky Pontiac a Saturn. Ďalším zistením štúdie bolo, že vodiči BMW mali najvyšší počet prípadov jazdy pod vplyvom alkoholu, takmer dvojnásobok oproti vozidlám Ram, ktoré boli na druhom mieste.

Naproti tomu vodiči Mitsubishi, Volvo a vozidiel Mercury a Kia mali najnižšie hodnoty v tejto kategórii. V štúdii sa nezohľadňovali prenájom vozidiel ani príčiny dopravných nehôd, čo znamená, že špecifické dôvody vyššieho počtu nehôd u určitých značiek neboli preskúmané. V štúdii sa naznačuje, že niektoré typy vozidiel môžu byť atraktívnejšie pre riskantnejších vodičov. Bolo by zaujímavé zistiť, ako veľký podiel nehôd vozidiel Tesla súvisí s používaním systému Autopilot. Nedávno Tesla a Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) oznámili, že všetky vozidlá predané spoločnosťou v USA budú predmetom aktualizácie cez internet, ktorá vyrieši určité problémy, bez potreby ich fyzického odovzdania do servisu.

Zdroj