Spoločnosť prisľúbila, že po novom si používatelia budú môcť zbieranie údajov vypnúť. Bezpečnostný výskumník Gabi Cirlig v rozhovore pre magazín Forbes označil telefóny od Xiaomi za „backdoor s funkciami telefónu“.

Pri používaní smartfónu Redmi Note 8 totiž zistil, že firma zaznamenáva akú hudbu počúval, koľko času strávil na internete či aké webstránky si prehliadal. Tieto údaje podľa neho telefón posiela na servery v Singapure či Rusku. Záležitosť na žiadosť Forebsu preveril aj výskumník Andrew Tierney, ktorý potvrdil, že niektoré údaje zhromažďujú aj dva prehliadače od Xiaomi. Ide o Mi Browser Pro a Mint Browser, ktoré majú v obchode Google Play spolu viac ako 15 miliónov stiahnutí. Firma podľa nich tiež zbierala informácie o samotnom zariadení, a to vo forme jedinečného identifikačného čísla či verzie systému Android. Údaje o návykoch používateľa sa tak dali priradiť ku konkrétnemu zariadeniu.

Tento problém sa má týkať aj iných modelov, a to Xiaomi Mi 10, Xiaomi Redmi K20 a Xiaomi Mi Mix 3. Napriek tomu, že Xiaomi zistenia popiera, všetkým používateľom poskytne novú aktualizáciu prehliadačov Mint Browser a Mi Browser. Tá by mala poskytnúť používateľom možnosť zapnúť a vypnúť zhromažďovanie údajov, a to aj v režime inkognito, v oboch prehliadačoch. Spoločnosť verí, že zákony dodržiavajú a idú dokonca nad ich rámec.

Zdroj: Cybersec