Podľa Národného úradu pre ekonomický výskum by týchto 15 firiem mohlo byť pripravených na rast akciového trhu.

Už od vydania ChatGPT sa Američania boria s myšlienkou generatívnej umelej inteligencie, ktorá automatizuje našu existenciu. Veľké jazykové modely, ktoré sú vycvičené na nepochopiteľných objemoch dát, knižnice na knižnice, dokážu vytvárať zväzky vlastných znalostných textov, dokonca napodobňovať ľudskú reč. V súčasnosti sa vedú diskusie o tom, či technológia v štýle ChatGPT bude odrazovým mostíkom k veľkému skoku ľudstva vpred, alebo začiatkom konca civilizácie nástupom strojov. Podľa pracovného dokumentu Národného úradu pre ekonomický výskum by však niektoré spoločnosti mohli prinajmenšom zarobiť veľa peňazí skôr, ako sa dostaneme k apokalyptickej priepasti.

Agentúra so sídlom v Cambridge v Massachusetts zoradila 100 najväčších verejne obchodovaných firiem (na základe trhovej kapitalizácie) podľa miery vystavenia ich zamestnancov ChatGPT. Čím vyššia je expozícia, tým väčší je potenciál, že akcie firmy poskočia, keďže táto technológia zvyšuje produktivitu pracovnej sily.

Tu je 15 najväčších spoločností, ktoré by mohli vďaka ChatGPT rásť:

 1. IBM
 2. Intuit
 3. Qualcomm
 4. Fiserv
 5. NVIDIA
 6. S&P Global
 7. Broadcom
 8. Verizon
 9. Microsoft
 10. 3M
 11. AMD
 12. ServiceNow
 13. Adobe
 14. PayPal
 15. Thermo Fisher Scientific

Nie je prekvapením, že mnohé z nich sú firmy z oblasti počítačového inžinierstva, od vývoja softvéru až po výrobu polovodičov. V správe sa uvádza, že najviac postihnuté sú špecifické profesie, ktoré sa zaoberajú nerutinnými kognitívnymi úlohami – analýzou atď. – a nie rutinnými kognitívnymi úlohami, ako je napríklad počítanie vzorcov. Za zmienku stojí aj nasledujúca správa, kde začiatkom tohto mesiaca šéf IBM pre agentúru Bloomberg uviedol, že spoločnosť očakáva pozastavenie prijímania zamestnancov na pracovné miesta, ktoré by podľa nej mohla v najbližších piatich rokoch nahradiť umelá inteligencia, čo podľa odhadov predstavuje približne 7800 pracovných miest.

Naopak, v správe sa uvádza aj zoznam 15 spoločností, ktoré sú najmenej vystavené ChatGPT – a rovnako aj najmenšiemu riziku nahradenia pracovníkov takouto technológiou:

 1. Starbucks
 2. McDonald’s
 3. Dollar General
 4. Target
 5. Walmart
 6. Lowe’s
 7. TJX Companies
 8. Costco
 9. Union Pacific
 10. CSX
 11. UPS
 12. Home Depot
 13. Tesla
 14. Northrop Grumman
 15. Mondelez International

Nie je prekvapením, že mnohí z nich pôsobia v maloobchode, ktorý je zameraný na kamenné predajne a vo veľkej miere sa spolieha na manuálne činnosti. Podľa správy firmy s vyššou expozíciou voči ChatGPT prekonali firmy s nižšou expozíciou o viac ako 40 bodov v denných nadmerných výnosoch počas dvoch týždňov po vydaní chatbota. Otázkou zostáva, či bude technológia tohto typu v nasledujúcich desaťročiach slúžiť na rozšírenie ľudskej pracovnej sily, ako to urobil vynález kalkulačky pre matematikov? Alebo z nich urobí zastaralých ľudí, ktorí budú v okamihu vykonávať úlohy, na ktoré kedysi potrebovali celý pracovný deň od 9.00 do 17.00 v kancelárii? Národný úrad pre ekonomický výskum k tomu povedal: „nezaujímame stanovisko.“

Zdroj