Tvrdí, že vyriešila alebo objasnila problémy, na ktoré upozornili regulačné orgány na ochranu údajov.

Prevádzkovateľ ChatGPT, firma OpenAI, obnovila prístup k svojej službe v Taliansku s tým, že vykonali zmeny, aby vyhoveli talianskym regulačným orgánom. „ChatGPT je opäť k dispozícii našim používateľom v Taliansku,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra AP. „Sme nadšení, že ich môžeme privítať späť, a naďalej sa snažíme chrániť ich súkromie.“ Spoločnosť uviedla, že koncom marca „vyriešila alebo objasnila“ problémy, na ktoré upozornil taliansky úrad na ochranu údajov (alebo GPDP). GPDP obvinil firmu z nezákonného zhromažďovania údajov používateľov a z toho, že nezabránila neplnoletým používateľom v prístupe k nevhodnému materiálu, čo viedlo k zablokovaniu ChatGPT v krajine. Spoločnosť dostala 20 dní na vyriešenie problémov a regulačné orgány v polovici apríla uviedli, že ChatGPT sa môže vrátiť, ak tak urobí do 30. apríla.

Medzi zmeny patrí nový formulár, ktorý môžu používatelia v EÚ odoslať na odstránenie osobných údajov podľa európskeho všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR). Uvádza tiež, že nový nástroj bude overovať vek používateľov pri registrácii v Taliansku, a zverejnila článok v centre pomoci, v ktorom opisuje, ako OpenAI a ChatGPT zhromažďujú osobné údaje, vrátane informácií o kontaktovaní svojho úradníka pre ochranu údajov, ktorý je poverený GDPR. GPDP bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár. Vo vyhlásení, ktoré zverejnila agentúra AP, uviedla, že „víta opatrenia, ktoré zaviedla spoločnosť OpenAI“, a vyzvala spoločnosť, aby dodržiavala ďalšie zmeny v overovaní veku a reklamnú kampaň, ktorá bude Talianov informovať o ich práve odmietnuť zhromažďovanie údajov.

Zatiaľ sa zdá, že žiadna z týchto zmien dramaticky nezmení spôsob fungovania ChatGPT v Taliansku. Spoločnosť však bude takmer určite čeliť ďalším výzvam. Španielsko, Kanada a ďalšie krajiny začali alebo zvažujú začatie vyšetrovania jej postupov vrátane toho, ako zhromažďuje údaje na trénovanie svojho veľkého jazykového modelu a aké informácie tento model poskytuje používateľom. A európski zákonodarcovia pripravujú zákon o umelej inteligencii, ktorý by mohol pridať ďalšie požiadavky pre spoločnosti, ako je OpenAI – potenciálne zahŕňajúce niektoré významné nové informácie.

Zdroj