Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) vydal varovanie pred hrozbou kybernetických útokov na informačnú a komunikačnú infraštruktúru. Zabrániť útokom proti zdravotníckym zariadeniam pomáha aj Interpol.

Ohrozené sú najmä nemocnice a zdravotnícke zaradenia. Závažnosť hrozby klasifikoval ako vysoká, teda pravdepodobná až veľmi pravdepodobná. Podľa úradu prípravná fáza útokov už dokonca prebieha, a to predovšetkým prostredníctvom spear-phishingovej kampane. Prevádzkovatelia informačných systémov by mali v rámci opatrení zablokovať otvorené služby a vzdialené prístupy do siete a zabezpečiť offline zálohovanie dôležitých dát. Taktiež by mali svojich zamestnancov dôraznejšie upozorniť, aby sa vyvarovali otváraniu podozrivých príloh. Podporu českému úradu vyslovili aj Spojené štáty americké.

„V čase, kedy svet bojuje s pandémiou COVID-19, by škodlivá kybernetická činnosť, ktorá oslabuje schopnosť nemocníc a systémov zdravotnej starostlivosti poskytovať kritické služby, mohla mať smrteľné následky. Každý, kto sa zapojí do takéhoto konania, môže očakávať následky,“ varuje v tlačovej správe minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Neobvykle veľké množstvo pokusov o ransomvérové útoky voči nemocniciam zaznamenala v čase globálnej pandémie aj medzinárodná policajná organizácia. Interpol vo svojom upozornení pred niekoľkými dňami zdieľal s políciami členských štátov informácie o priebehu zaznamenaných útokov, napadnutých objektoch a metódach, ktoré útočníci používajú.

Zdroj: Cybersec