Ľudia stáli v rade, aby si vybrali viac hotovosti, ako mali na účte.

Porucha írskej banky spôsobila šialený nával k bankomatom pre peniaze zadarmo. Bankomaty patriace írskej centrálnej banke začali včera spracovávať výbery bez toho, aby sa z účtov klientov odpísali peniaze. Takže vybraté peniaze zákazníkom neboli odpočítané z účtu. Šialený nával spôsobil, že orgány činné v trestnom konaní nasadili k bankomatom po celej krajine políciu, ale nedošlo k žiadnemu zatknutiu. V stredu firma uviedla, že poruchu spôsobila „IT chyba“, ktorá bola medzičasom odstránená. Bolo to však dlho po kvázi bankovom úteku, pri ktorom si niektorí klienti vybrali viac peňazí, ako mali na účtoch.

Obvykle sú debety z bankomatov obmedzené na 500 eur. Denník The Irish Times však uvádza, že bankomaty umožnili zákazníkom previesť až 1000 eur z Bank of Ireland na ich účty Revolut – online banky podobnej službe PayPal. Tieto prevody boli povolené, aj keď presahovali zostatok na účte zákazníka. Na výber finančných prostriedkov z toho istého bankomatu potom mohli použiť svoje karty Revolut. V utorok neskoro večer zákazníkov upozornila, že všetky výbery, aj tie, ktoré prekročili limity, budú po odstránení chyby odpočítané zo zostatkov na účtoch.

„Chceli by sme pripomenúť zákazníkom, ak prevádzajú/vyberajú finančné prostriedky – aj nad rámec bežných limitov – tieto peniaze budú stiahnuté z ich účtu,“ uviedla banka na Twitteri. „Sme si vedomí, že klienti nemusia mať možnosť skontrolovať zostatky, ale nemali by vyberať/prevádzať peniaze, ak je pravdepodobné, že sa dostanú do prečerpania.“ Banka tvrdí, že transakcie počas poruchy neprekročili priemerné denné obchodné úrovne. „[Objem] transakcií vykonaných včera večer by nepredstavoval významnú časť nášho celkového objemu transakcií cez priemerný deň,“ uviedol hovorca firmy pre denník The Irish Times.

Garda (írska polícia) však pre BBC uviedla, že dostala telefonáty na niekoľko bankomatov po celom Írsku týkajúce sa „neobvyklého objemu aktivity“. Policajti boli nasadení na udržanie „verejnej bezpečnosti“ a „poriadku“, keďže ľudia tvorili dlhé rady pri nefunkčných bankomatoch. Garda nezverejnila názov „finančnej inštitúcie“, ale je ľahko zrejmé, ktorá banka mala problémy. Nikto nebol zatknutý, keďže problém bol internou účtovnou chybou a klienti podľa všetkého vykonávali bežné transakcie.

Bank of Ireland a Garda sa nezmienili o tom, či budú vznesené trestné obvinenia voči tým, ktorí úmyselne prekročili svoje limity. Banka však uviedla, že debety na účtoch budú prebiehať od dnešného dňa a že prečerpané zostatky budú podliehať obvyklým sankciám za prekročenie úverového ratingu. Klienti, ktorí využili túto situáciu, však nie sú jediní. Minister financií Michael McGrath v stredu uviedol, že požiadal centrálnu banku, aby incident vyšetrila a podala mu správu o tom, ako ku IT problému došlo. Firma sa za „výpadok“ ospravedlnila, ale nie je jasné, aké sankcie jej hrozia, ak problém vznikol z nedbanlivosti.

Zdroj