USB-C port, ktorý by sa mohol objaviť už v tohtoročných modeloch iPhonov, zrejme bude mať podobné obmedzenia ako súčasný Lightning konektor.

Podľa čínskeho servera Weibo, USB-C port ktorým bude vybavená už najbližšia nadchádzajúca séria iPhonov, bude trpieť podobnými obmedzeniami ako v súčasnosti Lightning port. Môže za to pripravovaný autentifikačný čip, ktorý je prítomný aj v súčasných zariadeniach. V praxi to znamená, že Apple obmedzí necertifikované príslušenstvo, vrátane nabíjacích káblov. Príslušenstvo priamo od firmy a taktiež MFi-certifikované príslušenstvo obsahujú špeciálny integrovaný obvod, ktorý overuje autenticitu všetkých súčiastok v pripojení, napríklad nabíjací kábel a adaptér. Príslušenstvo bez certifikácie neobsahuje tento čip, čo často vedie k tomu, že iPhone jednoducho vypíše hlášku o nepodporovanom príslušenstve.

Vďaka tomuto čipu spoločnosť vie „donútiť“ zákazníkov kupovať originálne káble a taktiež zarobiť na certifikovaných zariadeniach, ktoré sú drahšie ako príslušenstvo konkurencie práve kvôli nutnosti certifikácie a teda aj prítomnosti autentifikačného čipu. Na druhej strane to umožňuje bojovať s fejkovým a potencionálne nebezpečným príslušenstvom. Treba však podotknúť, že USB-C port nachádzajúci sa na väčšine súčasných modelov iPadov nemá tento autentifikačný čip. Taktiež je nejasné, čo všetko tento čip obmedzí na budúcich iPhonoch, je však pravdepodobné, že funkcie ako rýchle nabíjanie alebo rýchly prenos dát bude limitovaný na certifikované (a teda drahšie) káble.

Známy analytik Ming-Chi Kuo taktiež zdôrazňuje, že základné modely iPhonov 15 budú mať síce ako fyzický konektor USB-C, ale rozhranie bude limitované na technológiu USB 2.0, podobne ako to má v súčasnosti Lightning konektor, čo znamená že USB-C port bude prenášať dáta rovnakou rýchlosťou ako teraz. Iba vyššie Pro modely iPhonov dostanú vyššiu rýchlosť. Je možné, že vzhľadom k možnosti natáčať ProRes videá na profesionálnej sérii mobilov gigant vybaví tieto smartfóny rozhraním Thunderbolt, ale možný je aj scenár, že TB zostane doménou očakávaného iPhonu Ultra, prípadne si to kalifornská spoločnosť nechá až pre ďalšiu generáciu iPhonov.

Čo sa týka rýchlosti, podobná situácia nastala aj v tabletoch giganta. Najlacnejší iPad a rovnako aj profesionálny iPad Pro obsahujú USB-C port, avšak základný model je limitovaný rýchlosťou USB 2.0 (480 Mbps), zatiaľ čo jeho profesionálna verzia disponuje rozhraním Thunderbolt s plnou rýchlosťou 40 Gbps.

Zdroj