Spoločnosť v včerajšom evente predstavila štyri nové modely iPhonov série 14.

Základná séria iPhonov 14 ponúkne oproti predchodcovi lepšie kamery, vyšší výkon a satelitnú komunikáciu. Novinkou je iPhone 14 Plus, ktorý je vlastne zväčšenou verziou iPhonu 14 a okrem väčšieho displeju a batériey neponúka nič naviac. Tento model nahrádza iPhone 13 mini a používatelia, ktorí túžia po malom iPhone musia siahnuť po SE-čku alebo staršej generácii. Dizajn základných iPhonov 14 sa oproti rade 13 nezmenil, stále ponúkajú rovnaký Retina XDR OLED display s charakteristickým výrezom v hornej časti displeja. Zásadne sa dokonca nezmenil ani použitý čip, séria 14 používa stále A15 Bionic, avšak jeho výkonnejšiu verziu s piatimi GPU jadrami, ktorá bola použitá v iPhonoch 13 Pro (Max). Zmeny sa dočkala TrueDepth kamera s lepšou clonou 1.9, vďaka ktorej prenikne do snímača viac svetla.

Čo sa však nezmenilo je rozlíšenie, ktoré naďalej zostáva na úrovni 12 MPx. To sa týka aj zadných kamier, ktoré naďalej zostávajú na rozlíšení 12 MPx, avšak hlavný širokouhlý snímač dostal väčší senzor s väčšími pixelmi, ktoré umožňujú zlepšenie o 49% pri fotografovaní v zlom svetle a taktiež nočný mód pracuje dvakrát rýchlejšie. Apple taktiež predstavil nový Photonic Engine, ktorý vďaka hlbokej integrácii hardvéru a softvéru umožní lepší výkon pri fotografovaní v slabom a stredne silnom svetle a to všetkými troma kamerami – 2× na ultraširokouhlej kamere, rovnako dvojnásobne na prednej TrueDepth kamere a až 2,5-násobné zlepšenie v prípade hlavného širokouhlého snímača. Výsledky sa dosahujú tak, že umelá inteligencia aplikuje Deep Fusion známy z iPhonov 11 a novších už v skorších krokoch pri vytváraní fotografií, a prinesie tak zvýšené detaily, textúry, lepšie farby a zachová celkovo viacero informácií vo výslednej fotografii.

Medzi ďalšie novinky patrí satelitná komunikácia, ktorá umožní komunikáciu aj tam kde nie je dostupná sieť operátora a ani žiadna Wi-Fi sieť. Kalifornský gigant ale nebol prvý, ktorý túto technológiu uviedol. Hoci sa pôvodne špekulovalo už v 13 sérii, že toto riešenie ponúkne, ako prvý mobil so satelitnou technológiou je Huawei Mate 50, ktorý bol predstavený len o jeden deň skôr, ako iPhony 14. série. Softvér v iPhonoch zároveň naviguje používateľa, ako správne zamieriť na pohybujúce sa satelity.

Správy odoslané počas satelitnej komunikácie sa budú v aplikácii Správy (Messages) zobrazovať hnedou farbou. Funkcia bude pre majiteľov iPhonov 14 na dva roky zadarmo a spočiatku bude dostupná v USA a Kanade od novembra 2022. iPhony 14 a 14 Plus budú dostupné vo farbách čierna, modrá, biela, červená a fialová v kapacitách 128, 256 a 512GB. Predobjednávky pre iPhone 14 sa v USA začínajú v piatok 9. septembra a pre iPhone 14 Plus 7. októbra. Cena začína na 799 USD za iPhone 14 a 899 USD za iPhone 14 Plus. Ako tradične, gigant sa viac zameriava na drahšie modely rady Pro. iPhone 14 Pro a 14 Pro Max prinesú nový dizajn, nový procesor, výrazne lepšie kamery, always-on display a iné vychytávky.

Vizuálne najväčšia zmena je nový „notch“, ktorý má po novom tvar pilulky, nie je pripnutý na vrch displeja a spoločnosť ho pomenovala „Dynamic Island“. Umožnil to redizajn TrueDepth kamery a časť snímačov potrebných pre Face ID je dokonca pod displejom. Dynamic Island sa vie dynamicky prispôsobovať v reálnom čase a mení svoj tvar v závislosti od upozornení, aktivít a notifikácii. Vďaka OLED displeju to vyzerá efektne, ako keby sa Dynamic Island skutočne fyzicky zväčšoval a zmenšoval.

Vylepšenia sa dočkal aj displej, je až 2× jasnejší ako v prípade iPhonu 13 Pro s jasom až 2000 nitov. Vďaka vylepšenému ProMotion displej dokáže znížiť obnovovaciu frekvenciu na 1 Hz, čo umožnilo funkciu always-on display, ktorá permanentne zobrazuje uzamknutú obrazovku iPhonu s časom, widgetmi a živými aktivitami. Na rozdiel od základných modelov série 14, séria 14 Pro dostala aj nový procesor s označením A16 Bionic. Je vyrábaný 4 nm procesom a má 16 miliárd tranzistorov. Obsahuje 2 výkonné a 4 vysokoefektívne jadrá, ktoré majú tretinovú spotrebu v porovnaní s vysokoefektívnymi jadrami konkurencie.

Nová 5-jadrová GPU má o 50% vyššiu dátovú priepustnosť a čip takiež ponúka nový 16-jadrový Neural Engine, ktorý zvládne 17 biliónov operácií za sekundu. Podľa tvrdenia firmy, CPU, GPU, Neural Engine a ISP (Image Signal Processor) vykonajú až do 4 biliónov operácií na jednu fotografiu. A16 Bionic okrem Photonic Engine podporuje aj Action Mode pre video, ktoré je tak oveľa viac stabilizované a po novom sa dá aplikovať aj na 4K video pri 24 a 30 snímkoch za sekundu.

Výrazných zmien sa dočkal aj systém troch zadných kamier. Hlavný snímač má rozlíšenie 48 MPx a o 65% väčší senzor, ktorý vie spojiť štyri pixely do jedného (pixel binning), pričom výsledkom je 12 MPx snímka s vyššou svetelnosťou. Snímač je uspôsobený aj pre ProRAW. Vďaka vylepšenému rozlíšeniu dostal hlavný snímač aj funkciu telephoto kamery s dvojnásobným priblížením. Samostatná telephoto kamera pritom umožňuje 3-násobný zoom. Blesk pozostáva z 9 LED-iek a je až dvojnásobné jasnejší s trojnásobne lepšou uniformitou. Z dôvodu vyspelejšieho systému kamier je iPhone 14 Pro oproti predchodcovi o 0,2 mm hrubší.

iPhony 14, základná aj séria Pro, disponujú novým dvojjadrovým akcelerometrom s funkciou detekcie nárazu, a napríklad v prípade autohavárie dokáže iPhone kontaktovať zvolené kontakty a taktiež automaticky uskutočniť núdzové volanie. V prípade verzie pre USA je zaujímavé, že všetky iPhony sú eSIM-only, takže fyzickú SIM kartu už do nich nevložíte. Európskej verzie iPhonu sa táto zmena, aspoň pre túto generáciu, netýka.

iPhony 14 série nedisponujú najnovším Wi-Fi štandardom WiFi 6E, takže budúci majitelia si musia vystačiť so „starou“ WiFi 6. Novší štandard 6E ponúka vyššie rýchlosti a vyššiu kvalitu pripojenia v zahustených zónach. iPhone 14 Pro bude dostupný v 4 farbách – čiernej, fialovej, striebornej a zlatej. Cena za model 14 Pro začína v USA na 999 USD, za verziu Pro Max sa pripláca 100 dolárov. Predobjednávky začínajú v piatok 9. septembra a prvé kusy sa budú doručovať v piatok 16. septembra.