Spoločnosť Apple na prvom tohtoročnom jarnom evente (20.04.2021) prestavila niekoľko noviniek, či vylepšených produktov. Poďme sa pozrieť, o aké novinky ide, čo prinesú, a aká bude cena a dostupnosť.

Nový iMac

Asi najväčšou novinkou je iMac s vynoveným dizajnom, až siedmimi farebnými prevedeniami a výkonným čipsetom M1. Nové iMacy ponúkajú 24-palcový displej s rozlíšením 4,5K a svietivosťou až do 500 nitov. Famózna je aj hrúbka zariadenia, nový iMac je hrubý iba 11,5 milimetra. Tento all-in-one desktop je tiež vybavený Full HD kamerou a šiestimi reproduktormi s podporou Dolby Atmos. V balení je aj bezdrôtová klávesnica s podporou Touch ID. Cena nového iMacu začína na 1499 eurách, a k dispozícii by mal byť niekedy v druhej polovici mája, pričom preobjednať si ho budete môcť už 30. apríla.

Nový iPad Pro (11 a 12.9“)

Apple predstavil nové iPady, a to hneď v dvoch veľkostiach. S výkonom sa taktiež nešetrilo, v tele nového tabletu je výkonný čip priamo od spoločnosti Apple – M1, ktorý poznáme napríklad z najnovšieho MacBook-u Pro. Obe veľkosti budú dostupné s 128GB, 256GB, 512GB vnútorným úložiskom a 8GB RAM alebo konfigurácie s 1TB a 2TB vnútorného úložiska budú dostupné s 16GB RAM. Tablety sú taktiež veľmi tenké – 5,9 mm pri 11“ modeli a 6,4 mm pri 12,9“ modeli, a ich hmotnosť je 470 gramov (11“) a 685 gramov (12,9“).  Z konektivity nové iPady Pro ponúkajú Thunderbolt port, ktorý je podobný ako USB-C, ale je mnohonásobne rýchlejší.

Zaujímavou novinkou je funkcia „Center Stage“. Funkcia spočíva v tom, že iPad počas video-hovoru odosiela iba výrez obrazu a záber posúva podľa toho, ako sa pohybujete, teda vás sleduje. Displeje taktiež prešli peknými vylepšeniami. Pri 12,9“ verzii ide o XDR displej s novou mini-LED technológiou, ktoré zabezpečujú vysoký kontrast a vernejšie podanie farieb. Samozrejmosťou sú štyri reproduktory, päť mikrofónov, zabezpečenie pomocou Face ID a podpora 5G sietí. Jedinou nevýhodou je výkon nabíjania, ktorý sa zastavil na 20W, čo nie je zrovna najvyššia hodnota. Ceny začínajú na 879 eurách pri 11-palcovej verzii a pri 12-palcovej začínajú od 1199 eur. V ponuke budú od 30. apríla.

AirTag, aj iPhone 12 vo fialovej farbe

Apple predstavil aj malý lokalizačný prívesok AirTag, ktoré vám pomôže nájsť stratené veci. Lokalizácia funguje pomocou UWB alebo technológie Bluetooth. Cena jedného AirTagu bude 35 eur a dostupný bude od 30. apríla vo vybraných krajinách. Ďalšou novinkou je iPhone 12 a iPhone 12 mini v novej farbe. Rovnako aj fialový iPhone bude dostupný od 30. apríla.

Nová Apple TV

Nová Apple TV je vybavená novým výkonnejším procesorom A12 Bionic (áno, tento procesor poznáme zo starších smartfónov iPhone XS a XR), novým diaľkovým ovládaním a inteligentnou kalibráciou farieb, ktorá využíva na nekalibrovanie obrazu váš iPhone, ktorým nasnímate svoju televíziu a softvér následne analyzuje farebné podanie a Apple TV prispôsobí farby. Táto nová Apple TV dokáže prehrávať Ultra HD 4K HDR video pri 60 snímkach za sekundu. Cena začína od 199 eur.

Zdroje: 1 , 2 , 3 , 4 , 5