Apple nás zoznámilo s ARM čipom M1, ktorým sa pokúsi eliminovať závislosť na spoločnosti Intel. Pri tejto príležitosti nám cupertinský gigant predstavil aj MacBook Air s vlastným procesorom Apple Sillicon.

Prvým predstaveným počítačom s ARM procesorom Apple Sillicon M1 je MacBook Air 13″. V porovnaní s predchodcom má až o 3,5x rýchlejšie CPU, 5x rýchlejšie GPU, 2x rýchlejšie SSD a mnoho ďalšieho. Budúci majiteľ sa môže tešiť na neuveriteľný výpočtový výkon. Bez zaváhania zvládne pracovať v aplikácii Lightroom, strihať niekoľko 4K videí súčasne a hrať najrôznejšie hry s vysokým FPS. Nový MacBook Air je až 3x rýchlejší ako 98% všetkých predaných notebookov v roku 2019. Neobsahuje žiaden ventilátor a jeho Retina displej podporuje farebné spektrum P3.

Obrovským benefitom bude výdrž batérie. Ako bolo avizované, na jedno nabitie zvládne až 15 hodín prezerania internetových stránok a 18 hodín sledovania videa. To sú doslova neuveriteľné hodnoty, ktoré nás milo prekvapili. Aby toho nebolo málo, video-konferencie si užijete až 2x dlhšie bez nutnosti vyťahovania nabíjačky. Dobrou správou je, že Apple konečne zapracovalo aj na Face Time kamere. Obsahuje redukciu šumu, detekciu tváre, väčší dynamický rozsah a celkovo lepšiu kvalitu obrazu. Zákazník sa žiaľ musí uspokojiť s rozlíšením 720p.

MacBook Air 13″ je bezpečnejší ako kedykoľvek pred tým a to vďaka špeciálnemu čipu v rámci platformy Apple Sillicon. Samozrejmosťou je prítomnosť senzora otlačkov prstov Touch ID. Priaznivá ostala aj cena. Tá by mala začínať na úrovni 999$ za základnú verziu (na Slovensku očakávajte čiastku na úrovni cca 1129€).