Zdá sa, že kalifornská spoločnosť Apple plánuje zmeniť doteraz používané Intel procesory v MacBookoch za AMD. Prečo?

Je veľmi dobre známe, že spoločnosť Intel akosi zaostala za AMD pokiaľ ide o výkon, efektivitu, ako aj výrobný proces. Tieto zmeny zdá sa, sledujú aj výrobcovia a tak niet divu, že mnohí napríklad aj na CESe predstavili veľa notebookov s AMD Ryzen procesormi. Výhodou okrem výkonu je, samozrejme, aj cena. Tú má všeobecne AMD nižšiu ako Intel a dá sa teda konštatovať, že Apple, podobne ako ostatní sledujú v prvom rade svoje záujmy. Pri zmene dodávateľa by spoločnosť mohla aj navýšiť svoje zisky a zvýšiť marže.

Od prechodu na architektúru počítačov x86 z PowerPC v polovici roku 2000 bola pre spoločnosť Apple Intel jediný dodávateľ procesorov pre zariadenia Macbook, iMac a Mac Pro. Spolupráca s konkurenčnou AMD bola obmedzená iba na diskrétne grafické karty, avšak to sa zdá sa mení. V operačnom systéme MacOS 10.15.4 Beta 1 boli nájdené odkazy na niekoľko procesorov AMD. Patria medzi ne APU spoločnosti „Picasso“, „Renoir“ a „Van Gogh“.

Je veľmi pravdepodobné, že so zvyšujúcou sa energetickou účinnosťou Apple vidí hodnotu v jednočipových riešeniach od AMD, ktoré majú veľmi dobrú a zaujímavú kombináciu CPU a iGPU. Najmä „Renoir“ so 7 nm výrobným procesom by mohol zmeniť segment mobilných a stolných počítačov, a to vďaka svojmu osemjadrovému procesoru Zen 2 a iGPU založenému na technológii Vega. Ak by Apple využil tieto čipy, mohol by zároveň využiť aj proprietárnu funkciu SmartShift AMD, ktorá dynamicky prepína medzi iGPU a diskrétnou GPU AMD.

Zdroj: TPU