Operačný systém Android 10 patril v posledných týždňoch nielen v súvislosti s telefónmi Xiaomi k hojne diskutovaným témam. Teraz bola po týždňoch odkladov potvrdená aktualizácia operačného systému pre jeho dva staršie modely: Xiaomi Mi A3 a Redmi Note 8 Pro.

Tešiť sa môžu aj majitelia Xiaomi Mi A2 Lite, na ktorých modeli by sa mal update tiež objaviť. Spočiatku sa o update zariadenia Xiaomi Mi A3 na Android 10 hovorilo už na konci minulého roka. Potom sa termín presunul na marec a nakoniec sa správa o aktualizácii pre oba telefóny objavila 29. februára. Odvtedy pribúda hlásenie používateľov, že v ich prípade už update prebehol.

Odklady sú nepríjemné a dôvodom posledného posunu bol vraj koronavírus. Oneskorenie je paradoxné najmä v prípade modelu Xiaomi Mi A3, ktorý je zaradený do programu Android One. Okrem čistého operačného systému bez firemnej nadstavby mal totiž ponúknuť aj rýchle aktualizácie. Nakoniec sa zákazníci aj napriek mnohým urgenciám žiadneho náskoku oproti „bežným“ modelom nedočkali.

Avšak, pri Mi A3 nastali krátko po uvoľnení problémy, podľa niektorých správ s čítačkou odtlačkov prstov. Výrobca aktualizáciu pozastavil a odporúča sa pri jej prípadnej inštalácii opatrnosť. Prechod na Android 10 s nadstavbou MIUI 11 pre druhý model, Redmi Note 8 Pro, zostáva dostupný, problémy hlásené nie sú. K dispozícii je zatiaľ pre európsky a ruský trh. Na ďalšie trhy potom určite dorazí čo nevidieť.

Zdroj: XDA