Amazon a iRobot dnes oznámili, že uzavreli vzájomnú dohodu o ukončení ich predtým oznámenej akvizičnej zmluvy.

Rozhodnutie padlo vzhľadom na to, že akvizícia nemala šancu na regulačné schválenie v Európskej únii, čo obom spoločnostiam bránilo v ďalšom postupe. Pôvodná dohoda, uzavretá 4. augusta 2022, predpokladala, že Amazon by získal iRobot za finančnú sumu. Táto akvizícia by umožnila Amazonu investovať do inovácií iRobot a podporiť výrobcu v snahách o zníženie cien ich populárnych produktov. V dnešných vyhláseniach spoločnosti vyjadrili sklamanie z tohto vývoja situácie.

David Zapolsky z Amazonu uviedol: „Je pre nás sklamaním, že akvizícia iRobotu nemôže pokračovať. Veríme v budúcnosť domácej spotrebiteľskej robotiky a vždy sme obdivovali produkty iRobotu, ktoré prinášajú zákazníkom radosť a zlepšujú ich životy riešením ich problémov. Boli sme nadšení z možností, ktoré by naše tímy mohli spoločne vytvoriť, a sme vďační všetkým, ktorí sa neúnavne snažili túto spoluprácu realizovať. Tento výsledok berie spotrebiteľom možnosť rýchlejších inovácií a konkurencieschopnejších cien, ktoré by im mohli zjednodušiť a spríjemniť život. Fúzie a akvizície, ako bola táto, umožňujú spoločnostiam ako iRobot lepšie konkurovať na globálnom trhu, a to aj v porovnaní s firmami z krajín s menej prísnymi regulačnými požiadavkami v rýchlo sa rozvíjajúcich odvetviach ako robotika. Neprimerané regulačné prekážky odrádzajú podnikateľov a poškodzujú spotrebiteľov aj hospodársku súťaž, čo je presný opak toho, čo regulačné orgány tvrdia, že ochraňujú.“

Colin Angle z iRobotu dodal: „iRobot je lídrom v inováciách s jasnou víziou, ako premeniť spotrebiteľské roboty na realitu. Hoci ukončenie dohody s Amazonom je sklamaním, iRobot sa teraz pozerá do budúcnosti s odhodlaním pokračovať vo vývoji premyslených robotov a inteligentných inovácií pre domácnosti, ktoré zlepšujú životy a sú milované našimi zákazníkmi po celom svete.“ V závere, spoločnosti uzavreli dohodu o ukončení zmluvy, ktorá rieši všetky otvorené záležitosti vyplývajúce z plánovanej transakcie, vrátane zaplatenia predtým dohodnutého poplatku za ukončenie zmluvy iRobotu zo strany Amazonu.

Zdroj