Dnešný vysokoškolák si už bez notebooku neporadí, takže ak ste ešte váhali, či svojmu dieťaťu pred odchodom na univerzitu kúpiť počítač, tak prosím, naozaj neváhajte.

Veľké percento školských úloh sa presúva práve do oblasti výpočtovej techniky, preto je notebook na vysokej škole absolútne nevyhnutnou pomôckou. Aký notebook však študentovi vybrať? Je to niekedy ťažká otázka, pretože nechceme kúpiť pomalý a lacný počítač, ale zároveň bežný študent nepotrebuje nutne najlepší model na trhu. Takže, ako vybrať to správne a ideálne riešenie?

Pri rozhodovaní sa o výbere notebooku je dôležitá veľkosť a hmotnosť. Ideálom je zlatá „stredná“ cesta. Čiže nie príliš malý notebook, nikomu sa predsa nechce škúliť na malé písmenká a povedzme si úprimne, študenti využívajú počítače vo veľkej miere aj na sledovanie filmov a seriálov. Kľúčové je, aby bol počítač spoľahlivý, výkonný a plnil všetky funkcie, ktoré študent potrebuje. Čo sa týka veľkosti a hmotnosti, ideálom je „zlatá“ stredná cesta, čiže nie príliš malý notebook, no zase nie je potrebné kupovať ani obrovský prenosný počítač.

Pri kúpe si všímajte, či už je v cene aj balík Microsoft Office alebo nie. Samozrejme, pri notebookoch je dôležitá nabíjačka (jej hmotnosť a skladnosť), no minimálne rovnako záleží aj na vybavení samotného počítača. Nemusíte myslieť na Photoshop, Illustrator a podobné „vychytávky,“ no Word, Excel a PowerPoint sú absolútnym základom. Bez nich je notebook pre študenta doslova na nič a zbytočný! Treba dodať, že balík Office je možné dokúpiť si aj dodatočne. Ak je cena notebooku bez Office výrazne výhodnejšia ako s ním, stojí za uváženie kúpiť si práve notebook bez Office a tento balíček si dokúpiť samostatne neskôr. Jedná sa o bežnú prax.

Študentský život je často rušný a náročný, plný cestovania a presunov. Preto skúste vybrať také notebooky, ktoré niečo vydržia a nerozpadnú sa pri prvom náraze. Vlastnou kapitolou sú nabíjačky, ktoré sa často vedia nečakane pokaziť či prestať nabíjať. Preto je fajn mať poruke vždy aj náhradu, ktorou je univerzálna nabíjačka na notebooky pre rôzne značky, resp. typy takýchto prenosných počítačov.