Apple v najnovšej verzii iOS 17 prináša viacero zaujímavých noviniek.

Ako samotná spoločnosť opisuje aktualizáciu svojho operačného systému pre iPhony, iOS 17 prináša nové funkcie a vylepšenia pre každodenný život. Ako jednou z prvých funkcií, ktoré firma uvádza, sú vylepšenia pre telefónne hovory. Po novom si používateľ môže upraviť, čo vidí osoba na druhej strane telefonátu, samozrejme ak tiež používa iPhone s iOS 17 a vyšším. Realizuje to cez novú vizuálnu identitu, ktorá je súčasťou používateľovej osobnej karty v Adresári kontaktov. Stačí si zvoliť fotografiu alebo memoji, spárovať s obľúbeným fontom a upraviť farby. Táto osobná identita je viditeľná v niektorých miestach, kde používateľ komunikuje a zdieľa, ako iMessage či AirDrop. Ďalšou zaujímavou novinkou je Live Voicemail – živá hlasová schránka, kde je však otázne ako bude pracovať s tunajšími operátormi a používateľmi s operačným systémom Android či staršími verziami iOS. Funkcia umožní volajúcemu zanechať hlasovú správu, ktorá sa prenesie na text a ukáže sa volanému na displeji telefónu a ten sa môže rozhodnúť, či hovor zdvihne alebo nie.

Vylepšení sa tradične dočkali aj Správy. Po novom sa dá odpovedať na akúkoľvek staršiu správu v histórii konverzácii cez posunutie prstom doprava, podobne ako je to v iných komunikátoroch ako sú Telegram či WhatsApp. Nové tlačidlo „+“ umožní poslať dáta, ktoré používateľ posiela najčastejšie (ako fotografie, audio správy, lokalitu a iné) a po potiahnutí hore sa ukáže zbytok aplikácii. Nové filtre vo vyhľadávaní umožnia presnejšie vyhľadávanie správ, napr. formou kombinovania mena konkrétneho účastníka konverzácie a hľadaného textu. Správy taktiež umožnia zdieľať či vyžiadať si polohu, ktorá sa následne zobrazí priamo v konverzácii. Ďalšou novinkou je automatický prepis audio správ či nový spôsob prístupu ku všetkým živým nálepkám (Live Stickers), nálepkám z aplikácií, memoji a emoji. Nová funkcia iOS 17 využíva novinku z iOS 16, ktorá umožní objekt z fotografie po oddelení z pozadia uložiť ako živú nálepku a používať ju aj v aplikáciách tretích strán. Tieto nálepky sa synchronizujú cez iCloud so všetkými podporovanými zariadeniami používateľa.

Pokiaľ iPhone počas nabíjania používateľ položí do vodorovnej polohy, ideálne na stojan MagSafe nabíjačky, dostane sa do StandBy módu. Umožní to mať stály pohľad na údaje ako čas, udalosti v kalendári, aktuálne prehrávaná hudba či s podporou aplikácii tretích strán mnoho iných údajov ako počasie či živé aktivity z aplikácii donáškovej služby. Do aplikácie FaceTime pribudla možnosť zanechať video alebo audio správu. Dajú sa používať všetky efekty z FaceTime – ako portrétny mód či štúdiové osvetlenie a tieto správy sa dajú po novom prehrať aj na Apple Watch. Taktiež je možné použiť iPhone ako kameru a začať hovor priamo z FaceTime aplikácie na Apple TV, alebo presmerovať hovor cez funkciu Handoff z iPhonu do Apple TV. Funkcia NameDrop umožní rýchle zdieľanie kontaktov do iného iPhonu alebo Apple Watch. Rovnako pri zdieľaní dát cez AirDrop stačí iPhony priložiť k sebe a prenos sa začne bez zbytočného hľadania v zozname zariadení. A novinka, ktorá bude dostupná neskôr v tomto roku, umožní nedokončené prenosy dát, napr. z dôvodu vzdialenia sa od iPhonu druhej strany, dokončiť cez Internetovú konektivitu.

Apple v iOS 14 uviedol nové widgety, ktoré však neboli interaktívne. To sa mení s iOS 17, kde sa dá widget použiť na mnoho funkcií a nie len na jednu preddefinovanú s následným spustením celej aplikácie. V kalendári si tak používateľ môže cez widget odškrtnúť ukončené udalosti či vypnúť smart žiarovku bez spúšťania celej aplikácie Domácnosť. Safari podporuje profily. Táto funkcia umožní oddeliť prácu a súkromný život tak, že každý profil má vlastnú históriu, dáta cookies, otvorené taby, záložky a rozšírenia. Medzi profilmi sa dá jednoducho prepínať. Prehliadač po novom taktiež blokuje trackery už pred načítaním a pridáva funkciu z aplikácií tretích strán ako StopTheMadness, ktorá odstraňuje z linkov sledovacie parametre. Safari taktiež umožní zdieľať konkrétne heslá a passkeys s dôveryhodnými kontaktmi. Funkcia automatického vyplnenia jednorazových kódov z SMS správ je veľmi návyková a v iOS 17 sa rozširuje aj do aplikácie Pošta (Mail). Funkciu sme otestovali a fungovala dobre, len občas je problém keď aplikácii Pošta chvíľu trvá kým zaregistruje nový prichádzajúci e-mail a niekedy je pre rýchle prijatie e-mailu nutné aj tak otvoriť celú aplikáciu. Sťahovanie správ v pozadí je stále občas oneskorené v porovnaní s klientmi tretích strán ako je Spark.

V minulých verziách iOS sa mohlo stať že zariadenie AirPlay, ktoré sa používalo najčastejšie, mohlo byť aj napriek tomu na konci zoznamu. Po novom operačný systém sa učí, ktoré a ako zariadenie AirPlay používateľ používa a navrhuje to príslušenstvo, ktoré bude majiteľ zariadenia práve potrebovať. Aktualizácia systému prináša rýchlejšie prepínanie medzi zariadeniami Apple s AirPodmi, čiže by pri prehrávaní hudby nemal uniknúť pri prepínaní ani sekunda a majiteľom AirPodov Pro 2 prináša aj funkciu Adaptívne audio. Aplikácia Mapy umožní stiahnuť mapy do zariadenia a používať ich v offline režime. Siri už na spustenie bude vyžadovať len jednoduchý príkaz „Siri“ bez ikonického „hey“. Bezpečnosť komunikácie, ktorú si môžu pre seba zapnúť aj dospelí používatelia, umožňuje zakryť potencionálne senzitívne fotografie a videá a taktiež sa rozširuje z aplikácie Správy do obsahu prijatého/odoslaného cez AirDrop, knižnice fotografií pri zdieľaní obrázkov, FaceTime správ, a dokonca aj pre aplikácie tretích strán, tu však zrejme pre plnú funkčnosť bude treba aktualizácia od vývojárov aplikácii.

iOS 17 rozširuje ochranu fotoknižnice a kalendárov a taktiež rozširuje Lockdown mód aj na Apple Watch. Aplikácia Poznámky umožní základnú prácu s PDF súbormi, AutoFill funkcia sa v aplikácií Súbory rozšíri aj na polia v PDF súboroch, Fitness aplikácia ponúka redizajnované zdieľanie aktivít s priateľmi, Find My podporuje zdieľanie AirTagu, aplikácia Domácnosť rozširuje podporu smart zariadení ako možnosť histórie toho kto a kedy odomkol smart zámok na dvere a Fotky po novom rozoznávajú aj mačky a psy ako keby to boli ľudské bytosti. iOS 17 je dostupný pre iPhony Xs, Xr, iPhone SE 2020 a novšie a aktualizácia sa jednoducho inštaluje cez aplikáciu Nastavenia v kolónke Všeobecné -> aktualizácia softvéru.