iPhone 17 Pro Max a jeho potenciálne inovácie v oblasti fotoaparátu.

Keď prichádza nový iPhone, očakávania sú vždy vysoké. Najnovšie správy naznačujú, že Apple by mohol v roku 2025 urobiť zásadný krok vpred v oblasti mobilnej fotografie. Podľa analytika Jeffa Pu, by tento model mohol byť prvým iPhonom, ktorý bude mať všetky tri zadné snímače s rozlíšením 48 MPx, čo by predstavovalo výrazné zlepšenie oproti súčasným modelom, kde je len jeden snímač s takýmto vysokým rozlíšením. Zamýšľaná inovácia by bola značným prínosom pre používateľov, ktorí by mohli očakávať výrazne lepšiu kvalitu fotografií a videí, najmä pri použití teleobjektívu. Jeff tiež predpovedá, že iPhone 17 Pro Max by mal byť optimalizovaný pre nadchádzajúci headset Vision Pro, ktorý by mal zahŕňať pokročilé funkcie ako napríklad priestorové video s 3D hĺbkou.

V súčasnosti už iPhony 15 Pro s iOS 17.2 ponúkajú možnosť natáčať priestorové video využívajúce hlavný a širokouhlý snímač. Zmena zoradenia snímačov v nových modeloch naznačuje, že gigant hľadá nové spôsoby, ako vylepšiť svoje fotoaparáty a pridať ďalšie funkcie. Ako presne bude integrovaná tretí zoomovací snímač s vyšším rozlíšením zatiaľ nie je jasné, ale existuje viacero možných riešení. Pu tiež predpovedá, že iPhone 16 Pro by mal dostať 48 MPx ultraširokouhlý snímač, čo by umožnilo nahrávanie videa v 8K rozlíšení pre Vision Pro. Aktuálne smartfóny ešte nedokážu nahrávať 8K video, takže je pravdepodobné, že firma bude čakať s touto funkciou, kým všetky tri kamery nebudú mať schopnosť fyzicky nahrať 8K rozlíšenie.

Aj keď 8K rozlíšenie znie ako významný pokrok, v súčasnosti nie je veľa displejov, ktoré by toto rozlíšenie podporovali. Okrem toho vyššie rozlíšenie často prichádza s technickými obmedzeniami, ako je nízka snímková frekvencia alebo obmedzená dĺžka videa, čo súvisí s výkonom mobilných čipov a ich schopnosťou rýchlo spracovávať veľké množstvo dát bez prehrievania. Takisto vyššie rozlíšenie znamená aj oveľa väčší objem dát a nutnosť väčšej kapacity úložiska. Celkovo by príchod iPhone 17 Pro Max s tromi 48 MPx snímačmi mohol predstavovať významný pokrok v mobilnej fotografii a videografii, prinášajúc používateľom ešte vyššiu kvalitu obrazu a nové kreatívne možnosti. Či sa tieto správy potvrdia je ale nateraz veľmi otázne.

Zdroj