Boli v Google Play aj App Store a používatelia, ktorí ich majú nainštalované v telefóne by ich mali bezodkladne vymazať.
Na prvý pohľad sa tvária užitočne, no na pozadí kradnú heslá a komplikujú život používateľom. Meta našla viac ako 400 nebezpečných appiek, ktoré škodia zariadeniam. Firma zverejnila oficiálny blogový príspevok, v ktorom ľudí informuje o svojom poslednom náleze. Bezpečnostní výskumníci dokázali detegovať viac ako 400 škodlivých appiek pre Android a iOS, ktoré sa nachádzali v internetových obchodoch App Store a Google Play. Aplikácie boli podľa Mety navrhnuté tak, aby kradli prihlasovacie údaje ku Facebooku a následne kompromitovali účty používateľov. Všetok softvér bol veľmi dobre maskovaný a tak dokázal preniknúť aj cez prísne kontrolné procesy spoločností Apple a Google.
Aplikácie sa najčastejšie skrývali za rôzne editory fotiek, hry, VPN služby, obchodné aplikácie či ďalšie užitočné nástroje. Meta ich už stihla nahlásiť a firmy ich postupne zo svojich obchodov sťahujú. Aj tak, ale existuje riziko, že si ich používateľ do svojho zariadenia nevedomky nainštaloval, odporúčanie znie odstrániť ich čo najskôr. Firma tiež sľúbila, že poškodeným používateľom pomôže zabezpečiť účty. Keď si používateľ nainštaluje škodlivú aplikáciu, ktorá má poväčšine dobré, ale falošné recenzie, môže ho požiadať, aby sa do nej prihlásil cez Facebook. Ide o štandardný postup, na ktorý je asi zvyknutý. Akonáhle však do appky zadá svoje prihlasovacie meno a heslo, skrytý malvér ho okamžite ukradne a útočníci môžu získať prístup ku účtu.
Celé je to veľmi rýchle a hlavne nebezpečné, nakoľko hackeri dokážu zdieľať statusy, písať správy priateľom alebo pristupovať ku súkromným informáciám bez používateľovho vedomia. Samotný zoznam apiek je veľmi dlhý, je uvedený na konci blogového príspevku od Meta. Ak sa však chce používateľ pred podobným nebezpečenstvom účinne brániť, spoločnosť stojaca za Facebookom zverejnila tri šikovné rady, ktoré pomôžu.
1. Vyžadovanie poverení sociálnych médií na používanie aplikácie: Je aplikácia nepoužiteľná, ak neposkytne používateľ svoje údaje na Facebooku? Treba byť opatrný voči aplikácii na úpravu fotografií, ktorá vyžaduje prihlasovacie meno a heslo na Facebooku predtým, ako umožní používanie.
2. Povesť aplikácie: Je aplikácia dôveryhodná? Odporúča sa skontrolovať počet jej stiahnutí, hodnotenia a recenzie vrátane negatívnych.
3. Sľubované funkcie: Poskytuje aplikácia funkcie, ktoré uvádza, a to pred prihlásením alebo po prihlásení?