Televízne držiaky predstavujú účelné riešenie, pokiaľ chcete ušetriť miesto alebo viesť dizajnovú stránku vašich izieb trochu inak. Pokiaľ zháňate TV držiak, pravdepodobne vás zaujíma, podľa čoho vybrať správny model. Kritérií je hneď niekoľko a aj tak zdanlivo jednoduchá vec ako kúpa držiaka môže mať svoje úskalia. V nasledujúcom článku sa dočítate, podľa čoho TV držiaky vybrať, a zistíte, ktorý je ideálny práve na váš televízor.

Dôvodov na to, prečo o TV držiaku premýšľať, môže byť hneď niekoľko. Tým prvým je úspora miesta, prípadne šetrenie peňazí za nábytok. S TV držiakom na stenu totiž logicky môžete vynechať televízny stolík, prípadne ho využiť inak, napríklad na umiestnenie HiFi sústavy. Ďalšou výhodou TV držiakov je pohodlie pri manipulácii s televízorom. Existuje totiž veľa držiakov, ktoré si môžete ľahko natočiť podľa svojich potrieb. Drahšie modely je potom možné dokonca voľne presúvať z miestnosti do miestnosti vďaka kolieskam. Asi posledným z dôvodov je čisto dizajnová stránka. Televízor visiaci na stene bez akejkoľvek viditeľnej podpory totiž vyzerá jednoducho dobre.

Aký typ držiaku na televízor je ideálny? Držiaky možno rozdeliť na tri základné typy a každý z nich sa hodí na niečo trochu iné.

  • Fixné – spravidla sú najlacnejšie, ale nedajú sa polohovať. Napriek tomu sú ale asi najvhodnejšie, ak máte núdzu o priestor, pretože zaberajú najmenej miesta.
  • Kĺbové – pravý opak fixných. Môžete s nimi polohovať televízor do všetkých strán, ale zaberajú viac miesta. Výhodná je možnosť ich umiestnenia do rohu.
  • Sklopné – predstavujú zlatú strednú cestu, čo do typu držiaka. Polohovať idú síce len hore a dole, zároveň ale zaberajú takmer rovnaký priestor ako fixné držiaky.

Pravdepodobne vás zaujíma, ako zistíte, že daný držiak sedí práve na váš televízor. Okrem ďalších spôsobov, o ktorých si povieme neskôr, je to predovšetkým tzv. štandard VESA. Ide o veľkostný údaj vo formáte napr. 600 × 400 mm, ktorý udáva vzdialenosť jednotlivých dier na skrutky v televízore. Na zadnej strane každého moderného televízoru tieto diery nájdete a zmerať ich vzdialenosť môžete úplne bez problému sami. Meranie VESA štandardu zvládnete úplne bez problémov v domácich podmienkach.
Dávajte si ale pozor na poradie hodnôt. Prvé číslo je vždy horizontálna vzdialenosť a druhé zvislá (600 × 400 mm nie je to isté ako 400 × 600 mm). Standard VESA tak zjednocuje všetky držiaky pod jednu univerzálnu hodnotu, vďaka čomu je správny výber oveľa jednoduchší.

Už sme si povedali o troch typoch držiakov a štandardu VESA. Stále tu je ale niekoľko parametrov, ktoré by ste mali brať do úvahy pri výbere. Jedným z nich je uhlopriečka. Všetky držiaky majú dané rozpätie uhlopriečok televízorov (napr 40″ – 70″), ktoré je na ne možné prirobiť. Pri správnom výbere TV držiaku môžete docieliť zaujímavé dizajnové riešenia. Ako ďalšie je potrebné mať na pamäti hmotnosť televízoru. Každý držiak má totiž svoju určitú nosnosť, a ak ju prekročíte, mohli by ste ho strhnúť. Aj tento údaj je teda nutné brať do úvahy. Niektoré z držiakov sú potom aj lepšie prispôsobené na určitý typ televízora. Všeobecne by ale mali byť univerzálne.

Ktorú značku TV držiaku zvoliť? Táto otázka je pomerne ošemetná, ale všeobecne platí, že na značke príliš nezáleží. Avšak s oficiálnym držiakom nemusíte riešiť všetky parametre a skrátka si len vezmete držiak, ktorý je presne nastavený na váš model televízora. Nie všetci výrobcovia však ku svojim televízorom originálne držiaky vyrábajú, a tak sa k tým univerzálnym možno predsa len nakoniec dostanete. Na tom samozrejme nie je nič zlé, výrobná kvalita je spravidla porovnateľná. Jediným mínusom je potom nutnosť skontrolovať všetky parametre. Výber TV držiaku nie je vôbec zložitý a všetky dôležité parametre si môžete bez problémov zistiť aj v pohodlí domova. Pokiaľ chcete do televízneho držiaka zainvestovať, určite nájdete taký, ktorý vám bude plne vyhovovať. V ponuke nájdete okrem iného aj naše držiaky AlzaErgo a pre vaše pohodlie je v kategórii držiakov pripravený sprievodca ich výberom.

Zdroj: Alza