Kde sú tie časy, keď mobily od Motoroly mohli byť doplnené so zadnými stranami z pravého dreva?

Nová Motorola Edge 50 Ultra má možnosť výberu z pravého dreva spolu s dvoma farebnými prevedeniami vegánskej kože. Minulý rok žiadny model Ultra neexistoval, takže nejde o pokračovanie, ale skôr o vylepšenie modelu Edge 50 Pro, ktorý bol predstavený pred niekoľkými týždňami. Ultra prináša v porovnaní s modelom Pro vyšší výpočtový výkon a lepšiu zostavu fotoaparátu.

Je založený na procesore Qualcomm Snapdragon 8S Gen 3, čo je obrovský krok vpred oproti čipu 7 Gen 3 v modeli Pro. K dispozícii je viac pamäte: 12 GB alebo 16 GB RAM (LPDDR5X), pričom ďalšia je k dispozícii prostredníctvom funkcie RAM Boost. Úložisko je 512 GB alebo 1 TB (UFS 4.0). Vylepšenia fotoaparátu začínajú hlavným modulom, ktorý je vybavený 50 MPx snímačom s veľkosťou 1/1,3″. Dostatočne veľkým na to, aby mal 1,2 µm pixelov, spolu so spájaním pixelov (štyroch do jedného), tzv. binning.

Fotoaparát má všesmerové automatické zaostrovanie a OIS pre objektív so svetelnosťou f/1.6. Vynikajúcim fotoaparátom je 3× 72 mm periskop, ktorý je vybavený 64 MPx snímačom (0,7 µm pixelov) a svetelnou clonou f/2.4. Nasleduje 50 MPx ultraširokouhlý fotoaparát (0,64 µm pixelov), jeho objektív so svetelnosťou f/2.0 má 122° zorné pole a automatické zaostrovanie na makro zábery. Fotoaparáty využívajú laserový systém automatického zaostrovania a snímač 3v1, ktorý pomáha s expozíciou, automatickým vyvážením bielej a detekciou blikania.

Predný fotoaparát má 50 MPx snímač (0,64 µm) s objektívom f/1.9 s automatickým zaostrovaním. Všetky tri fotoaparáty dokážu nahrávať video v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu. Hlavná kamera na zadnej strane a selfie kamera majú aj režimy spomaleného videa pri 1080p (120 snímok za sekundu na prednej strane, až 960 snímok za sekundu na zadnej strane).

Keďže rok 2024 je rokom umelej inteligencie, na pomoc fotoaparátu boli použité umelé inteligencie. AI automaticky upravuje rýchlosť uzávierky a úroveň stabilizácie na základe scény. Taktiež sa stará o automatické sledovanie zaostrenia. Nový Photo Enhancement Engine optimalizuje snímky z hľadiska detailov vo svetlách a tieňoch, jasnosti, farieb a bokehu.

Motorola Edge 50 Ultra používa zakrivený 6,7″ P-OLED displej s rozlíšením 2712×1220 px (20:9). Pracuje pri frekvencii 144 Hz a má vzorkovaciu frekvenciu dotyku až 360 Hz (v hernom režime). Displej dosahuje maximálnu hodnotu 2500 nitov a využíva DC stmievanie. Vďaka 10-bitovému podaniu farieb podporuje HDR 10+ a má certifikáciu na streamovanie HD z Netflix a Amazon.

Za farebný odtieň Peach Fuzz je zodpovedná Pantone, ale špecialisti na farby testovali aj displej a certifikovali ho ako Pantone Validated a Pantone Skintone Validated. Model Ultra je postavený okolo hliníkového rámu, predná strana je vybavená sklom Gorilla Glass Victus s povrchovou úpravou proti odtlačkom prstov. Má stupeň krytia IP68 pre odolnosť voči prachu a vode.

Rovnako ako model Pro má 4500 mAh batériu so 125W TurboPower nabíjaním cez USB a 50W bezdrôtovým nabíjaním. Motorola tvrdí, že 4 minúty pripojenia k sieti používateľom vystačia na zvyšok dňa. K dispozícii je aj káblové a bezdrôtové zdieľanie energie. Telefón je k dispozícii ako jedno SIM (SIM alebo eSIM) a dvoj SIM (SIM a eSIM). Podporuje najnovšie technológie Wi-Fi 7 (802.11be) a Bluetooth 5.4, ako aj ultraširokopásmové pripojenie (UWB), systém vhodný pre prívesky (tzv. AirTagy).

Telefón je vybavený stereofónnymi reproduktormi s Dolby Atmos, navyše je podporované. Okrem toho port USB-C ponúka pripojenie USB 3.2 aj DisplayPort 1.4. Motorola Edge 50 Ultra sa začne predávať vo vybraných európskych krajinách v najbližších týždňoch. Základný model bude mať cenu 1000 eur. Okrem toho bude telefón dostupný v Ázii, Latinskej Amerike a Oceánii.

Zdroj