Čína zakazuje používanie produktov od Micronu pri veľkých infraštruktúrnych projektoch v krajine.

Správa kybernetického priestoru tejto krajiny tvrdí, že produkty firmy so sídlom v USA predstavujú veľké bezpečnostné riziká. Je to prvýkrát, čo Čína zakázala výrobcu čipov so sídlom v USA. V marci Správa pre kybernetický priestor oznámila, že sa chystá preskúmať čipy od Micronu z hľadiska údajných hrozieb pre kybernetickú bezpečnosť. V dnešnom vyhlásení CAC uviedla, že preskúmanie ukončila. Uviedla: “ Pri preskúmaní sa zistilo, že výrobky spoločnosti Micron majú vážne riziká v oblasti sieťovej bezpečnosti, ktoré predstavujú významné bezpečnostné riziká pre dodávateľský reťazec kritickej informačnej infraštruktúry Číny, čo má vplyv na národnú bezpečnosť Číny.“

Vo vyhlásení neboli uvedené žiadne ďalšie podrobnosti o konkrétnych bezpečnostných rizikách, ktoré podľa CAC predstavujú čipy Micronu. Takisto neidentifikovalo žiadne konkrétne produkty spoločnosti, ktoré údajne spôsobovali tieto bezpečnostné problémy. BBC dostala vyhlásenie firmy Micron, v ktorom sa uvádza, že preskúmala pripomienky CAC. Uvádza sa v ňom: „Vyhodnocujeme závery a posudzujeme naše ďalšie kroky. Tešíme sa na pokračovanie diskusií s čínskymi orgánmi.“ Reakcia americkej ministerky obchodu Giny Raimondo na zákaz bola priamejšia. Pre denník Wall Street Journal povedala: „Rozhodne sa staviame proti obmedzeniam, ktoré nemajú žiadny základ.“

Dnešný zákaz je len posledným šachovým ťahom medzi USA a Čínou v otázke výroby a vývozu mikročipov. USA už pristúpili k zákazu vývozu výrobných zariadení čínskej Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), ktorá v tejto krajine vyrába určité čipy. USA tiež zaradili na čiernu listinu niekoľko čipov čínskej výroby, ktoré sa nesmú používať v USA. Patrí medzi ne aj Yangtze Memory, ktorá je považovaná za hlavného konkurenta Micronu a ktorú USA zaradili na čiernu listinu v decembri 2022. Zdá sa, že táto súčasná studená technologická vojna medzi USA a Čínou nemá konca kraja.

Zdroj