Európska komisia sa v novom návrhu bude zaoberať možnosťou prinútiť výrobcov smartfónov a tabletov, aby ich zariadenia boli odolnejšie a ľahšie vymeniteľné.

Cieľom tohto návrhu je obmedziť elektronický odpad a ak prejde, podľa komisie sa tým zníži množstvo uhlíkového odpadu, ktoré sa rovná 5 miliónom áut v uliciach. Návrh sa zameriava na batérie a náhradné diely. Výrobcovia budú nútení poskytnúť aspoň 15 základných komponentov pre každé zariadenie, a to päť rokov po jeho uvedení na trh. Medzi tieto diely patria batérie, displeje, nabíjačky, zadné kryty, zásobníky na pamäťové karty/SIM karty. Navrhované právne predpisy okrem toho požadujú, aby výrobcovia zabezpečili buď zachovanie 80% kapacity batérií po 1000 nabíjacích cykloch, alebo aby dodávali batérie po dobu piatich rokov. Negatívny vplyv na životnosť batérie by nemali mať ani aktualizácie softvéru. Tieto pravidlá sa však nebudú vzťahovať na bezpečnostné a rolovacie/skladacie zariadenia.

Environmental Coalition on Standards (ECOS) tvrdí, že hoci sa návrh zdá byť rozumný a povzbudivý, mal by ísť ešte ďalej. Orgán sa napríklad domnieva, že spotrebitelia by mali mať nárok na výmenu batérie v rámci päťročného životného cyklu a na záruku, že vydrží aspoň 1000 plných nabíjacích cyklov. Navrhuje tiež, aby spotrebitelia mali možnosť opraviť svoje zariadenia bez toho, aby sa museli uchýliť k odbornej pomoci. Ak všetko pôjde podľa plánu, komisia zavedie nové označenia, ktoré budú podobné ako pri televízoroch, práčkach a inej elektronike pre domácnosť. Na týchto štítkoch bude uvedené, aká je odolnosť zariadenia – ochrana proti vode a prachu, odolnosť voči pádom a, samozrejme, výdrž batérie počas celej životnosti zariadenia.

Zdroj