DMA otvára odvážny nový svet emulátorov hier, správcov schránok a neistoty.

Takmer mesiac po kapitulácii Apple pred zákonom o digitálnych trhoch (DMA) je v Európe v súčasnosti v prevádzke len jeden obchod s aplikáciami tretích strán pre iOS. Je to trh Mobivention zameraný na B2B, ktorý umožňuje spoločnostiam interne distribuovať vlastné aplikácie. To je síce fajn, ale situácia nebude trvať dlho – a práve to, čo sa čoskoro objaví, čitateľov skutočne zaujme.

Obidva obchody, Epic Games Store aj Setapp od MacPaw, už boli oznámené, ale práve AltStore sa pravdepodobne dostane do telefónov používateľov v EÚ ako prvý. Toto nové trhovisko s aplikáciami od vývojára Rileyho Testuta je verziou AltStore, alternatívy App Store, ktorá bola spustená v roku 2019 a ktorá od používateľov nevyžaduje jailbreak ich zariadení.

Hlavným hnacím motorom pre jeho vytvorenie bola Delta, emulátor Nintenda, ktorý Testut a jeho obchodný partner Shane Gill teraz prinášajú na iPhone prostredníctvom svojho európskeho trhu s aplikáciami. V súčasnosti je nová verzia AltStore v schvaľovacom procese spoločnosti a bude pripravená na spustenie do prevádzky, keď dostane od giganta povolenie.

Jedným z dôvodov, prečo sme v tomto čase nezaznamenali spustenie viacerých obchodov s aplikáciami, je čiastočne to, že Apple to robí príliš nákladne. Napríklad jeho Core Technology Fee (CTF) vyžaduje, aby vývojári platili spoločnosti 50 eurocentov za každú ročnú inštaláciu aplikácie nad 1 milión, ale vývojári obchodov s aplikáciami tretích strán musia platiť CTF za každú prvú ročnú inštaláciu svojej aplikácie na trhu.

Inými slovami, každé stiahnutie AltStore a Mobivention stojí ich vývojárov 50 eurocentov – poplatok, ktorý by sa mohol rýchlo stať neudržateľným. Napríklad súčasný AltStore bol stiahnutý viac ako miliónkrát. Neexistuje žiadny návod na osvedčený postup, ako to zvládnuť, ale Mobivention preniesla poplatky CTF na svojich zákazníkov prostredníctvom členských balíkov. Zatiaľ ale neoznámili, ako to plánujú riešiť.

Takéto poplatky nie sú pre používateľov finančne zničujúce, ale mohli by byť dostatočnou prekážkou na to, aby zabránili mierne zvedavým ľuďom preskúmať alternatívne obchody s aplikáciami – najmä ak si ľudia nie sú naozaj istí, čo tam nájdu. Nikto predsa nerád platí za služby, ktoré možno nevyužije. Ďalšou potenciálnou prekážkou širokého prijatia trhov s aplikáciami tretích strán je ich náročnosť, keďže inštalácia každého obchodu si vyžaduje približne tucet interakcií na obrazovke.

Nový AltStore sa spúšťa s emulátorom hier Delta aj aplikáciami Clip clipboard od jedného vývojára

Začínate kliknutím na odkaz v prehliadači, aby ste načítali alternatívny obchod. Potom sa zobrazí vyskakovacie okno s informáciou, že vaše nastavenia inštalácie nepovoľujú markety od daného vývojára. Potom prejdete do Nastavení, povolíte trhovisko, vrátite sa do prehliadača, znova kliknete na odkaz na stiahnutie a dostanete ďalšiu výzvu na potvrdenie inštalácie. Nakoniec môžete otvoriť obchod a prezerať si dostupné aplikácie.

Nie je to zložitý postup, ale je tu dosť krokov a desivých výrazov na to, aby to bolo otravné a pôsobilo to odstrašujúco – najmä keď obchod Apple App Store vyžaduje len jedno kliknutie na spustenie. Ťažko to považovať za niečo iné ako snahu spoločnosti odčerpať energiu ľudí a odradiť ich od pokračovania, najmä vzhľadom na historickú zručnosť Applu pri navrhovaní používateľského prostredia.

Našťastie, samotná inštalácia aplikácií tretích strán je jednoduchšia. V Mobivention aj AltStore je to v podstate rovnaký proces ako v App Store: kliknete na tlačidlo s nápisom „install“ a… nainštaluje sa. Aspoň na prvý pohľad. Zatiaľ čo táto metóda funguje pre aplikácie dodávané spoločnosťou AltStore (Delta a Clip) používanie softvéru od iných poskytovateľov si vyžaduje trochu iný prístup.

AltStore umožňuje pridať „zdroje“, čo sú adresy URL, ktoré vývojári zdieľajú a ktoré obsahujú súbory JSON s metadátami aplikácie. Po pridaní týchto zdrojov je možné z obchodu stiahnuť aplikácie, na ktoré odkazujú. Je to trochu ako v Počiatku: obchody v obchode. Je jasné, že tento decentralizovaný prístup sa líši od komplexného obchodu App Store a mohol by ešte viac odradiť širokú verejnosť.

Pre väčšinu ľudí je to trochu komplikované. Mnohí nadšenci si ale nad týmto neobmedzeným prístupom k distribúcii aplikácií mädlia ruky od radosti. Tieto zdroje nebudú k dispozícii pri vydaní, ale Testut hovorí, že je to „priorita po spustení“ a čoskoro sa objaví kurátorský zoznam odporúčaných zdrojových partnerov, z ktorých si môžete stiahnuť aplikácie.

Keďže sme v priebehu testovania nevyskúšali žiadny zdroj, zostala nám možnosť zamerať sa na dve aplikácie dostupné pri spustení: Delta a Clip. A práve tu to začína byť mimoriadne zaujímavé, pretože najmä aplikácia Delta je úžasná. Delta je predovšetkým emulátor Nintenda, ktorý sa zameriava na NES, SNES, N64 a handheldy spred vydania Switchu.

Apple chce dať veľmi, veľmi jasne najavo, že inštalácia trhoviska tretej strany bude náročná

Skutočné používanie Delty bolo hračkou. ROM môžete nahrávať cez iCloud Drive alebo z priečinka na stiahnutie v telefóne a výkon pri hraní rôznych titulov bol vynikajúci. Ovládanie bolo na dotykovej obrazovke nepohodlné, ale pripojenie externého ovládača všetko výrazne uľahčilo – aj keď sme mali potom niekoľko problémov s prístupom do menu Delty.

Clip bola ďalšia aplikácia, ktorú sme radi používali. Tento správca schránok si na stiahnutie vyžaduje minimálny príspevok Patreon vo výške 1 dolára mesačne (plus dane). Tento mesačný prísľub môžete kedykoľvek zrušiť a naďalej používať Clip, ale nebude dostávať žiadne aktualizácie. Pokiaľ ide o samotnú aplikáciu, verzia aplikácie Clip, sa od podobného softvéru ponúkaného v obchode Apple App Store líši tým, že neustále beží na pozadí.

Bežne musia správcovia používať rôzne obchádzky, aby dosiahli porovnateľnú funkčnosť. V porovnaní s tým sa tu aplikácii Clip darí. Keď niečo skopírujete, okamžite sa zobrazí upozornenie a môžete to ťahom nadol uložiť do schránky. To znamená, že máte možnosť pridať to, ak je to niečo užitočné (napríklad adresa) alebo zrušiť oznámenie, ak je to niečo, čo nechcete zaznamenať, napríklad heslo.

Uloženie takto skopírovaných položiek na centrálne miesto považujem za neuveriteľne užitočné, pretože umožňuje bezbolestné zdieľanie a opakované používanie týchto útržkov. Clip funguje dobre a je to nástroj, ktorý ale vyvoláva určité výhrady. Apple predsa len z nejakého dôvodu nepovoľuje v obchode App Store plne funkčné správcov schránok.

Z hľadiska bezpečnosti existuje potenciálne nebezpečenstvo, keď aplikácii umožníte špehovať všetko, čo kopírujete a vkladáte – najmä ak sa zlému subjektu podarí získať prístup k vášmu úložisku údajov. Napriek tomu práve tieto typy aplikácií vyvolali obavy okolo používania trhovísk tretích strán – najmä Applu. Tá tvrdí, že DMA obmedzuje jej schopnosť „zisťovať, predchádzať a prijímať opatrenia proti škodlivým aplikáciám v systéme iOS a podporovať používateľov, ktorých ovplyvňujú problémy s aplikáciami stiahnutými mimo App Store“.

Je na tom niečo pravdy, ale nie je to úplne binárne. Apple stále musí vykonať základnú kontrolu a notarizovať všetky aplikácie v obchodoch s aplikáciami tretích strán, aby „zabezpečil, že [sú] bez známeho malvéru, vírusov alebo iných bezpečnostných hrozieb, fungujú tak, ako bolo sľúbené, a nevystavujú používateľov hrozivým podvodom“.

Stojí to za tú námahu?

Podľa DMA môže spoločnosť Apple tiež prijať „potrebné a primerané“ opatrenia na ochranu používateľov a zmiernenie akýchkoľvek bezpečnostných problémov. Napríklad po testovaní aplikácie Clip musel Testut upraviť funkciu monitorovania aplikácie na pozadí, aby ju firma mohla notarizovať. Tento postup ukazuje, že trhoviská tretích strán nie sú úplne bláznivé (a v situácii, v ktorej neexistujú žiadne zákony ani kontrola), ako sa niektorí obávali.

To však neznamená, že s pôsobením mimo oficiálny obchod nie sú spojené bezpečnostné riziká. Clip môže chrániť vaše údaje, ale čo ďalšia aplikácia, ktorú sa rozhodnete vyskúšať? Sekcie o ochrane súkromia aplikácií na AltStore nepomáhajú zmierniť tieto obavy, najmä v porovnaní s obchodom App Store. Menšie zabezpečenie automaticky neznamená, že používateľom ukradnú identitu alebo údaje, ale určitá dodatočná transparentnosť týkajúca sa zhromažďovania údajov, povolení a ochrany súkromia by bola určite vítaná.

Pravdepodobne najväčšou prekážkou pre širokú verejnosť pri prijímaní trhov tretích strán bude opustenie pohodlného objatia App Store. Ľudia si sťahujú aplikácie od Applu od roku 2008. Či už ide o bezpečnosť, súkromie používateľov, aktualizácie aplikácií, ochranu pred podvodmi alebo vrátenie peňazí, máte istotu, že gigant to má v App Store pod kontrolou.

Obchody s aplikáciami tretích strán vnášajú prvok pochybností. Čo sa stane, ak budete viac ako mesiac mimo EÚ a aplikácie, na ktorých ste závislí, prestanú dostávať aktualizácie? Alebo chcete vrátiť peniaze za chybný softvér? Alebo používateľa aplikácia podvedie? V prípade obchodu AltStore Testut hovorí, že keďže všetky platby na trhovisku sa uskutočňujú prostredníctvom prísľubov Patreonu, tento bude riešiť všetky spory rovnako ako v existujúcom obchode AltStore. Ostatné trhoviská s aplikáciami budú mať iný prístup.

Zatiaľ čo AltStore a Mobivention nie sú dostatočne známe na to, aby vzbudzovali dôveru rovnakým spôsobom ako Apple, iné veľké trhové spoločnosti by mohli. Na obzore sú už spomínané trhoviská Epic Games Store aj Setapp a ich vyšší profil by mohol ľudí presvedčiť o ich schopnosti zmierniť škody a zmierniť spory. Normalizácia sťahovania aplikácií mimo App Store dostane impulz aj po jari, keď Apple umožní web- distribúciu pre veľkých vývojárov.

Samozrejme, aby si verejnosť zvykla na alternatívne trhy, musia sa najprv spustiť trhy zamerané na spotrebiteľov. AltStore je síce blízko k spusteniu, ale schvaľovací proces bol pomalý a zdĺhavý, čo spôsobilo, že spustenie sa neuskutočnilo v marci. V podstate budú obchody s aplikáciami tretích strán pre iOS, ako je AltStore, v súčasnom stave atraktívne len pre výkonných používateľov, skupiny nadšencov, ktorí zúfalo riešia špecifické problémy alebo majú osobitný záujem o niečo, čo nemôžu získať v App Store, napríklad plne funkčný správca schránok alebo emulátor hier.

Zdroj