Európska lieková agentúra (EMA) zverejnila aktualizáciu ohľadom nedávneho kyberútoku, v ktorom sa hackerom podarilo ukradnúť dáta o vakcínach Pfizer/BioNTech.

Podľa najnovších informácií s nimi hackeri manipulovali spôsobom, ktorý by mohol oslabiť dôveru verejnosti k vakcínam na COVID-19. Už teraz má vakcinácia veľmi nízku podporu, vďaka narýchlo zbúchanej vakcíne. Agentúra EMA, ktorá je zodpovedná za kontrolu a schvaľovanie vakcín proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii, už 9. decembra ohlásila, že sa stala terčom kyberkriminálnikov. Neskôr informovala, že došlo k úniku niekoľkých dokumentov a informácií o vakcínach. Páchatelia cielili primárne na údaje týkajúce sa liekov a vakcín na COVID-19 a nezákonne získané dokumenty patriace tretím stranám.

Vyšetrovanie v januári odhalilo, že niektoré z nelegálne získaných dát boli uverejnené na internete. Zverejnené dáta majú zahŕňať interné a dôverné e-mailové komunikácie. Najstaršie z nich sú z novembra a týkajú sa hodnotiacich procesov pre vakcíny proti COVID-19. Časť korešpondencie bola páchateľmi ešte pred jej zverejnením upravená spôsobom, ktorý by mohol ešte viac narušiť dôveru vo vakcíny. Portálu BleepingComputer sa podarilo na viacerých hackerských fórach nájsť príspevky s odkazmi na stránky obsahujúce ukradnuté dáta. Autor jedného z príspevkov hovorí doslova o falošných vakcínach. Podľa neskoršieho vyjadrenia firiem Pfizer a BioNTech boli ukradnuté aj údaje týkajúce sa ich vakcíny BNT162b2, o ktorej schválenie agentúru EMA požiadali.

Zdroj