iPod bol revolučný nie preto, že dokázal prehrávať MP3, ale preto, ako jednoducho sa dala zorganizovať a nahrať celá hudobná knižnica do vreckového zariadenia.

Pred ním existovali prehrávače MP3 vrátane tých s väčšou pamäťou – ako sa spomína v tom neslávne známom komentári na Slashdote, do Creative Nomad sa zmestilo viac skladieb. Avšak typicky pre Apple to bola jednoduchosť používania, vďaka ktorej bol iPod taký úspešný. Čiastočnú zásluhu na tom má, samozrejme, iTunes, ale myslíme si, že dôležitý bol aj konektor. Koniec koncov, skladby v hodnote gigabajtov musíte preniesť z počítača do prehrávača. Prvý Nomad sa uviedol na trh s paralelným portom (možno ste ho počuli aj ako „port tlačiarne“), neskoršie modely prešli na USB (a niektoré boli vybavené FireWire). Creative Nomad Jukebox vyšiel v septembri 2000 so 6 GB diskom (o 1 GB viac ako pôvodný iPad). Mal však len port USB 1.1, ktorý dosahoval maximálnu rýchlosť 12 Mbps. Pri takomto pomalom pripojení by zaplnenie internej pamäte trvalo viac ako hodinu.

Namiesto USB si Apple pre svoj prvý iPod v roku 2001 vybral FireWire, konektor, ktorý býva pomenovaný podľa rýchlosti, ktorú podporuje, napr. FireWire 400 pracuje rýchlosťou 400 Mbps. Je to presne ten variant 400 Mbps, ktorý sa používal v prvom iPode, a je takmer rovnako rýchly ako špičková rýchlosť USB 2.0 480 Mbps. V tretej generácii iPodu bol FireWire nahradený proprietárnym 30-pinovým dokovacím konektorom. Ten sa preniesol aj do prvých iPhonov, pretože konektor zvládal všetky hlavné prípady použitia – nabíjanie a prenos dát spolu s podporou určitého príslušenstva. Po takmer desiatich rokoch používania 30-pinového konektora chcela spoločnosť niečo modernejšie, niečo elegantnejšie. Ten prišiel s iPhonom 5 v roku 2012 a nazval sa Lightning. A ľudí to nahnevalo. Okolo 30-pinového konektora sa vytvoril celý ekosystém, napr. bol súčasťou reproduktorov kompatibilných s iPodom, nachádzal sa v autách a dokonca aj v hotelových izbách. Predstavte si, že by ste počuli, že nové iPhony a iPody nie sú kompatibilné s hlavnou jednotkou vo vašom aute alebo s reproduktormi, ktoré ste si kúpili do každej hotelovej izby.

Samozrejme, existovali adaptéry, ale tie nikdy nie sú ideálne. Aby spoločnosť utlmila hnev svojich zákazníkov, sľúbila, že adaptér nezmení najmenej desať rokov. A pokiaľ ide o iPhony (a dnes už nepoužívané iPody), gigant tento sľub dodržal. Napriek tomu, že sa proti USB-C hlasno brojí, Apple je v skutočnosti prvým používateľom tohto konektora. Štandard USB-C bol však dokončený až v roku 2014, čo bolo príliš neskoro – spoločnosť sa chcela čo najskôr zbaviť 30-pinového konektora. Čo je to vlastne Lightning? Je to konektor – samec na strane kábla, samica na strane zariadenia – ktorý je pomerne malý, pretože sa znížil počet pinov z 30 na iba 8 (pre porovnanie, USB-C má 24 pinov). V skutočnosti je na konektore Lightning 16 pinov, ale sú v zrkadlovej konfigurácii, takže sa zvyčajne používa len 8. To umožňuje zasunúť konektor v dvoch orientáciách, čím sa predchádza prekliatiu USB – možno ste počuli starý vtip, že na správne zapojenie konektora USB treba tri pokusy.

Keďže je k dispozícii len 8 pinov, maximálna rýchlosť prenosu dát je rovnaká ako pri USB 2.0, teda spomínaných 480 Mbps, a nie je oveľa lepšia ako pri pôvodných portoch FireWire v prvých iPodoch. Nezabúdajte však, že na Lightning je 16 pinov, len väčšina zariadení má v zásuvkách len 8 pinov. Existujú výnimky, ako napríklad iPad Pro (pred prechodom na USB-C), ktorý mal zásuvky Lightning so 16 kolíkmi. To umožnilo podporu rýchlosti USB 3.2 Gen 1, teda 5 Gbús. Pokiaľ vieme, špecifická čítačka kariet je jediným zariadením, ktoré to využíva, a fungovala len s iPadmi Pro. Spoločnosť napríklad nikdy nevydala kábel Lightning na USB 3. Počas predstavenia iPhonu 5 v roku 2012 Phil Schiller nazval Lightning „moderným konektorom pre ďalšie desaťročie“. No toto desaťročie sa minulý rok skončilo – nastal čas na nový konektor. Apple je väčšinou pri tom, všetky počítače Mac sú vybavené konektorom USB-C, teraz ho majú aj všetky iPady, dokonca aj diaľkový ovládač pre novú Apple TV ho používa. Zostávajú veci ako AirPods, vybrané klávesnice a myši a, samozrejme, iPhone.

Dni Lightningu sú spočítané, gigant už potvrdil, že iPhone prejde na USB-C, hoci zatiaľ nebolo oficiálne oznámené, kedy presne. Neoficiálne si analytici myslia, že sa tak stane ešte tento rok, pred termínom, ktorý stanovila EÚ na koniec roka 2024. Apple si pamätá prechod z 30-pinového konektora a to, ako zastaral množstvo príslušenstva. To bol vlastne jeden z argumentov, ktoré prezentoval proti prijatiu USB-C, mnohé príslušenstvo a káble využívajúce Lighting čoskoro poputujú do koša. Samozrejme, existujú adaptéry, ale tie nikdy nie sú ideálne. Na druhej strane má USB-C mnoho výhod, ktoré sme podrobne opísali v predošlom článku. Najväčšou z nich pre používateľov Apple je, že budú môcť používať jeden kábel na všetko, namiesto toho, aby nosili kábel pre MacBook a ďalší pre iPhone. V minulosti sa vyskytli rozpačité momenty, keď nové MacBooky mali len porty USB-C, ale nové iPhony sa dodávali len s káblami USB-A na osvetlenie. A iPad 10. generácie, ktorý podporuje originálnu ceruzku Apple Pencil, ale nemá správny port na jej nabíjanie, takže potrebuje adaptér. Možno budúce iPhony konečne prelomia 30W bariéru a budú podporovať rýchle nabíjanie.

Zdroj