Koncom roka 2000 predstavila Toshiba notebooky s čítačkami odtlačkov prstov, ktoré nám umožnili bezpečne odomknúť svoje zariadenie dotykom prsta namiesto toho, aby sme si museli pamätať zložité heslá.
V rovnakom čase sa objavili aj prvé telefóny s čítačkou odtlačkov prstov vo výbave. Prvým bol model Sagem MC 959 ID, hoci Siemens mala zrejme funkčný prototyp už v roku 1998. Túto funkciu rýchlo prevzali niektoré vreckové počítače, pretože sa považovala za funkciu pre obchodné zariadenia: načo by ste inak potrebovali dodatočné zabezpečenie? Odvtedy sa čítačky odtlačkov prstov v mobilných zariadeniach držali, ale stále boli raritou. To pretrvávalo až do chvíle, keď ich Apple presadil do hlavného prúdu. V roku 2013 bol predstavený iPhone 5S s novou funkciou nazvanou „Touch ID“. Išlo o čítačku odtlačkov prstov zastrčenú do tlačidla Domov, ktoré sa stále nachádzalo na rámčeku pod displejom. Čítačka sa spočiatku používala ako rýchlejšia alternatíva k odomykaniu pomocou prístupového kódu. Nový prípad použitia sa objavil o rok neskôr s iPhonom 6 a 6 Plus, ktoré predstavili službu Apple Pay.
Apple predstavila rýchlejšie Touch ID 2. generácie s radom iPhone 6S. Touch ID sa stále používa, pričom v roku 2022 pribudnú dve nové zariadenia: iPhone SE (tretej generácie) a najnovší iPad Air, ale už nie je preferovanou metódou overovania tohto giganta. Firma síce spopularizovala čítačku odtlačkov prstov, ale v roku 2017 od nej začal upúšťať s iPhonom X, ktorý čítačku opustil v prospech Face ID: pomocou snímača štruktúrovaného svetla získava 3D mapu vašej tváre. Výrobcovia Androidu sa pohrávali s podobnými nápadmi, ale čítačka odtlačkov prstov naďalej kraľuje na tejto strane rozdelenia operačných systémov. Príbeh na strane systému Android sa začal ťažkopádne. Niektoré prvé telefóny, ako napríklad Motorola Atrix (2011) a Samsung Galaxy S5 (2014), mali základné čítačky, ktoré vyžadovali, aby ste po nich prešli prstom. Kapacitné riešenie Apple bolo oveľa lepšie: stačilo sa dotknúť tlačidla.
Nakoniec Androidy prešli na kapacitný typ čítačky, pričom ich umiestňovali rôzne na zadnú stranu alebo na bok (zvyčajne v kombinácii s tlačidlom napájania). Na veľtrhu MWC v Šanghaji 2017 značka Vivo predviedla prototyp telefónu s čítačkou odtlačkov prstov, ktorá sa nachádzala pod zobrazovacím panelom, čo sa dnes bežne označuje ako čítačka pod displejom. Bolo na ňom potrebné popracovať, ale pôsobilo futuristicky. Značka sa čoskoro vydala prvý telefón pre masový trh s čítačkou odtlačkov prstov pod displejom (model X20 UD), ktorý rýchlo nasledoval model X21 UD. V tom roku došlo k náhlej explózii telefónov vybavených čítačkami UD. Z tejto generácie chceme vyzdvihnúť aj Huawei Mate RS Porsche Design. Nielenže ide o prvý telefón Huawei s čítačkou UD, ale v skutočnosti mal dve čítačky odtlačkov prstov: jednu pod displejom a druhú na zadnej strane (nie je ani jediná). Čím viac, tým lepšie, však?
Väčšina čítačiek odtlačkov prstov je v dnešnej dobe buď kapacitných (tých, kde je čítačka na povrchu, napr. vzadu alebo na boku), alebo optických (čítačky pod displejom). Existuje však aj iný druh. Začiatkom roka 2019 Samsung predstavil sériu Galaxy S10, ktorá bola ako prvá vybavená ultrazvukovými čítačkami odtlačkov prstov. Tie boli označované za bezpečnejšie, pretože „videli“ používateľov prst v 3D, a nie v 2D (ako optické čítačky), vďaka čomu ich bolo oveľa ťažšie oklamať. Vyskytli sa však problémy s niektorými ochrannými prvkami obrazovky, ktoré spôsobili zlyhanie čítania. Druhá generácia 3D sonického snímača Qualcomm pokrývala väčšiu plochu a bola rýchlejšia. Ešte lepšie bolo, že podporovala skladacie telefóny. To nám prinieslo model Vivo X Fold, ktorý má pod displejom čítačky na krycom displeji aj na skladacom vnútornom displeji.
V posledných rokoch sa v oblasti čítačiek odtlačkov prstov veľa nepohlo. Rozšírili sa aj v relatívne lacných zariadeniach, ale nedošlo k žiadnemu významnému technologickému vývoju. Výrobcovia sa ich snažia zrýchliť a zväčšiť, aby ich používanie bolo pohodlnejšie, ale to nie je takmer nič prevratné. Už v roku 2018 mal koncepčný telefón Vivo Apex čítačku odtlačkov prstov, ktorá sa rozprestierala cez polovicu jeho displeja. Dodatočná veľkosť umožňovala kuriózny režim, v ktorom ste mohli skenovať dva prsty naraz, čo ponúkalo dodatočné zabezpečenie. Niečo, čo sa začiatkom tohto roka stalo realitou pre masový trh s modelom Vivo X80 Pro. Od skromných začiatkov až po všadeprítomnú funkciu: čítačky odtlačkov prstov prešli za posledné dve desaťročia kus cesty. Dosiahli svoju konečnú podobu a odteraz sa môžeme tešiť len na drobné vylepšenia? Alebo si myslíte, že stále existuje možnosť revolučnej zmeny, ako je presun pod displej? Bude zaujímavé sledovať ďalšiu budúcnosť tejto technológie…