Veliteľ vesmírnych síl varuje, že USA riskujú stratu dominantného postavenia v oblasti vesmírnych a vojenských technológií bez podpory komerčného sektora.

USA by mohli stratiť dominantné postavenie, pokiaľ ide o vesmírny priemysel, a tým aj o niektoré vojenské technológie, keďže protivníci, ako napríklad Rusko a najmä Čína, dosahujú obrovské zisky. Veliteľ amerických vesmírnych síl (USSF) varuje, že bez pomoci komerčného sektora „USA prehrajú“. Generál B. Chance Saltzman, šéf vesmírnych operácií USSF, hovoril o potrebe armády vytvárať partnerstvá s komerčným vesmírnym sektorom, ako sú SpaceX, ULA a Blue Origin (prípadne), na vývoj nových vesmírnych technológií.

„Vesmírne sily musia využiť výhody technologických inovácií a nových schopností, ak máme byť schopní konkurovať našim konkurentom, inak vesmírne sily prehrajú, spoločné sily prehrajú a USA prehrajú,“ varoval Saltzman vo svojom prejave na vesmírnom sympóziu Space Foundation 2024 v Colorado Springs. Saltzman poznamenal, že konflikt na Ukrajine ukázal, že veľké vojny sa môžu rýchlo vrátiť. Dodal, že tiež ukázal, ako môže byť účinná spolupráca medzi vedúcimi predstaviteľmi priemyslu a spojencami.

Saltzman pravdepodobne hovorí o úlohe, ktorú na Ukrajine zohrala SpaceX Elona Muska. Spoločnosť dodala do krajiny viac ako 42 000 terminálov Starlink a udržiava v chode, čím pomáha udržať kritickú infraštruktúru krajiny a jej občanov online. Táto situácia viedla k tomu, že Rusko zopakovalo svoje varovanie, že satelity SpaceX by sa mohli stať terčom, ak by sa používali na vojenské účely.

Vyskytli sa momenty, keď sa vzťahy medzi Starlink a Ukrajinou vyostrili, napríklad keď SpaceX zabránila krajine používať Starlink na ovládanie bezpilotných lietadiel, keď Musk varoval, že nemôže financovať Ukrajinu donekonečna (čo odvolal), a obvinenia, že vypol Starlink, aby zabránil útoku na ruské lode. Saltzman spomenul aj hrozbu, ktorú predstavuje Čína.

Uvádza k tomu nasledujúce: „uprimne povedané, Čína sa pohybuje závratnou rýchlosťou. Od roku 2018 Čína viac ako strojnásobila počet svojich spravodajských, sledovacích a prieskumných satelitov na obežnej dráhe. A pomocou týchto systémov vybudovali nad Tichým oceánom smrtiacu sieť na vyhľadávanie, fixáciu, sledovanie a, áno, aj na zameranie vojenských kapacít Spojených štátov a spojencov.“

Saltzman dodal, že Čína vybudovala celý rad protiraketových zbraní. Z minuloročných únikov zo spisov CIA vyplynulo, že krajina buduje sofistikované kybernetické zbrane, ktoré by mohli „prevziať kontrolu“ nad satelitmi patriacimi nepriateľským západným krajinám, čím by sa stali neúčinnými pri podpore komunikačných, zbraňových, spravodajských, pozorovacích a prieskumných systémov. Čínski vojenskí výskumníci predtým vyzvali vládu, aby vyvinula spôsoby, ako zničiť alebo znefunkčniť satelity.

Existuje precedens spolupráce armády s komerčnými subjektmi. Saltzman zdôraznil, ako americké námorníctvo spolupracovalo s uhoľným priemyslom počas španielsko-americkej vojny. V nedávnej minulosti americké letectvo spolupracovalo s komerčnými satelitnými operátormi Inmarsat a Intelsat na poskytovaní satelitných komunikačných služieb.

Prejav prišiel práve v čase, keď USSF zverejnil novú komerčnú vesmírnu stratégiu, ktorá vyzýva na „pestovanie komerčných partnerstiev s cieľom zvýšiť konkurenčnú výhodu USA“. Space Force píše, že prioritnými oblasťami pre nové komerčné partnerstvá sú taktický dohľad, prieskum a sledovanie; monitorovanie životného prostredia vo vesmíre; určovanie polohy, navigácia a časovanie; a prístup do vesmíru, mobilita a logistika.

Zdroj