Cieľom kúpy služby od Microsoftu bola možnosť nahradiť vyhľadávanie Googlom vo všetkých iPhonoch.

Nakoniec však náklady na údržbu a malá trhová pozícia zmarili túto transakciu skôr, ako sa rozbehla. Informácie z protimonopolného procesu s vyhľadávacím gigantom (Google) opäť rozprúdia rôzne zaujímavé interné informácie a dohody. Sudca totiž rozhodol, že ministerstvo spravodlivosti môže obnoviť zverejňovanie dôkazových dokumentov.

Jednou z posledných zaujímavostí z pojednávania je, že Microsoft sa nedávno pokúsil predať Applu svoj vyhľadávač Bing. Agentúra Bloomberg uvádza, že vedenie tejto firmy sa pokúsilo uzavrieť dohodu s bývalým viceprezidentom pre služby Apple, s Eddiem Cueom o kúpe vyhľadávača Bing v roku 2020. Ak by sa dohoda uskutočnila, Cupertino by pravdepodobne zrušilo alebo odmietlo obnoviť svoju dlhoročnú zmluvu, na základe ktorej je Google predvoleným vyhľadávačom v jeho zariadeniach.

Nanešťastie pre Microsoft rokovania stroskotali v počiatočnej fáze, čo nie je prekvapením. Podiel Bingu na trhu je oveľa menej atraktívny ako 90% kus koláča Googlu. Apple už od Alphabetu inkasoval odhadovaných 19 miliárd dolárov ročne bez dodatočných starostí s udržiavaním vyhľadávača. Kúpa Bingu nedávala dobrý obchodný zmysel, takže rozhovory sa nikdy nedostali z „prieskumnej fázy“.

Bing sa nikdy neujal, odkedy ho Microsoft v roku 2009 predstavil, a to z dobrého dôvodu. Ako človek, ktorý sa pokúšal prejsť na Bing, aby sa zbavil Googlu, sme boli v prvých dňoch z výsledkov vyhľadávania v Bingu neohromení a nespokojní. V priebehu rokov sa síce zlepšili, ale prvý dojem je najtrvácnejší a štatistiky to dokazujú. Bing je celosvetovo na druhom mieste vo vyhľadávaní, ale rozdiel medzi prvým a druhým miestom je priepastný.

V auguste 2023 StatCounter uviedla, že Google drží 91,85% trhu vyhľadávačov oproti chabých 3,02% Bingu. Napriek mizernému postaveniu vyhľadávača svedectvo šéfa Microsoftu pre reklamu a webslužby Michaila Parachina odhalilo, že Apple dokázal využiť vyhľadávač na získanie väčšieho množstva peňazí od Alphabetu pod hrozbou, že ho predvolí na viac ako dvochmiliardách zariadení, čo zahŕňa 1,65 miliardy iPhonov.

Ťažko povedať, či táto informácia pomôže alebo uškodí prípadu ministerstva spravodlivosti. Na jednej strane dokazuje, že ak gigant ako Microsoft nedokázal konkurovať Googlu, ako by mohli konkurovať menšie vyhľadávače ako DuckDuckGo?

Na druhej strane to dokazuje, že konkurencia na trhu existuje do takej miery, že Apple by mohol použiť Bing ako vyjednávací nástroj. Ak by neexistovala žiadna možnosť voľby, Alphabet by mohol Applu povedať, aby sa stiahla, keď žiadala väčší podiel na príjmoch.

Zdroj